logo yeni

15 TEMMUZ SONRASI GÖREVDEN EL ÇEKTİRMELER BAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ismail faruk aksu 5Terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin kamu görevinden çıkarılmasına yönelik olarak yürütülen işlemler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soruldu.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU, verdiği soru önergesinde; Ülke genelinde 21 Temmuz 2016 tarihi itibariyle uygulanan OHAL kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK ile, terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin kamu görevinden çıkarılmasının amaçlandığını belirterek, bu çerçevede yapılan işlemler konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU’ya şu soruları sordu.

1-Görevine son verilecek kamu çalışanları belirlenirken, terör örgütleriyle hiç bir şekilde irtibatı kurulamayan kişilerin de görevden alınması gibi bir durumla karşılaşılmaması ve görevden almaların terör örgütü irtibatından dolayı değil de değerlendirmeyi yapanların kişisel kin ve garezinden kaynaklı olmaması için ne tür tedbirler almaktasınız? Değerlendirmeyi yapmak amacıyla oluşturulacak komisyonun başkan ve üyeleri bu çerçevede bir denetime tabi tutulmakta mıdır?

2-Terör örgütlerinin kamuda yeni istihdam imkânları bulamaması amacıyla, sadece sözlü ya da kurumsal sınavla personel alımı yapılan ve bu yönüyle istismara açık olan kurumlar için de KPSS ön şartı getirmeyi düşünüyor musunuz?

3-Yapılan çok sayıda sınavda soruların çalındığı, cevapların verildiği iddia edilmekte ve bu kapsamda çok sayıda soruşturma başlatıldığı ve gözaltı işlemleri yapıldığı bilinmektedir. Bu sınavlara girmiş, ancak terör örgütü yandaşı olmadıkları için mağdur olmuş kişilerin mağduriyetini giderme düşünceniz var mıdır?

4-Kamuda personel alımlarında uygulanan sözlü, uygulamalı veya benzeri yazılı olmayan sınavların kayıt altına alınması suretiyle güvenirliliğinin arttırılması yönünde bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

5-Özel sektördeki işten çıkarmalarda; işverenin tazminat ödememek adına, terör örgütü bağlantısı olmayan çalışanlarını da bu kapsamda göstererek işten çıkarmasına karşı alınmış bir tedbir var mıdır? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.