logo yeni

GRİ VEYA YEŞİL PASAPORTLA YURT DIŞINA ÇIKIŞA İLİŞKİN SON DURUM NE?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

harcirah 2Teröristlerin 15-16 Temmuz 2016 tarihlerinde Ülkemizde giriştikleri darbe girişimi sonrası Hükümet tarafından alınan tedbirler arasında yurtdışına çıkış işlemlerine ilişkin bazı uygulamalar da yer alıyor.

Kamu çalışanlarına yönelik alınan tedbirler arasında, hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) ve hizmet damgalı pasaport (gri pasaport) sahibi olan kamu çalışanları ile benzer tür pasaport kullanan eş ve çocuklarının yurt dışına çıkışlarında ilgili kurumlardan belge istenmesi yoluna başvurulması da yer alıyor.

Pasaport türleri

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre, Türk vatandaşları için; diplomatik pasaport, hususi damgalı pasaport, hizmet damgalı pasaport ile umuma mahsus pasaport (tek veya ortak) verilebiliyor. Kamu görevlileri de durumlarına göre, bu pasaportlardan bazılarını kullanabiliyor. Bu yazıda sadece yeşil ve gri pasaporttan söz edilecektir.

**Yeşil pasaport (hususi damgalı pasaport) : Kadro derecesi bakımından 1, 2 ve 3 üncü derecelerde bulunan veya bu derecelerdeki kadrolar karşılı gösterilerek sözleşmeli çalıştırılan ya da emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan (BDDK ve TMSF üyeleri için, emekli sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin ilk üç dereceden kesilmesi şartı aranmaz) kamu görevlileri ile birinci derece kadroda emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanlarına verilen pasaport türüdür. TBMM eski üyeleri ile eski bakanlar, il ve ilçe belediye başkanları (görevleri süresince) da bu tür pasaport kullanabilir.  Yeşil pasaport kullanma hakkı kazananlar görevlerinden ayrıldıktan sonra da bu tür pasaport kullanabilir.

**Gri pasaport (hizmet damgalı pasaport): Kendilerine diplomatik veya hususi damgalı pasaport verilmesi mümkün olmayan kamu görevlilerine, resmi görev ile yurt dışına çıkışlarında Hizmet Damgalı Pasaport verilir. Üyesi olduğumuz milletlerarası kuruluşlarda memur olarak çalışanlar ile Türk Hava Kurumu ve Kızılay tarafından görevlendirilenlere de bu tür pasaport verilir.

**Diğer pasaport türleri: Yeşil ve gri pasaport türleri dışında, kırmızı ve lacivert pasaport türü de vardır. Kamu görevlilerinin bu tür pasaportları kullanmaları da söz konusu olabilmektedir.

 Yeşil veya gri pasaport sahiplerinin yurt dışına çıkışı

Yaşanan son terör olayları sonrasında, yurt dışına çıkacak olan yeşil ve gri pasaport sahibi kamu çalışanlarına (eş ve çocukları dahil) ilişkin yeni uygulamalar getirildi.

Son durum itibariyle; hususi (yeşil) ve hizmet (gri) damgalı pasaport sahibi olan kamu çalışanlarının (eş ve çocuklar dahil) bu pasaportlarıyla yurtdışına çıkış yapmak istemeleri durumunda, personelin bağlı bulunduğu kurum veya kuruluştan alınan ve ilgilinin yurt dışına çıkmasına engel bir durumun bulunmadığına dair bir yazının ibraz edilmesi gerekmektedir.

İlgililerin yurt dışına çıkmasına personelin kurumu tarafından muvafakat edilmemesi durumunda, sınır kapılarından çıkışlarına izin verilmemektedir.

Yeşil veya gri pasaport ile yurt dışına çıkacak olan kamu çalışanları ile eş ve çocuklarının sınır kapılarından geri dönmemesi ve mağduriyet yaşamamaları için, ilgili personelin kurumundan “yurt dışına çıkmasına engel bir hali yoktur” şeklinde veya benzer bir ifade yer alan yazı alarak sınır kapılarına gitmeleri ve söz konusu yazının aslını (ıslak imzalı) ilgili görevlilere vermeleri gerekiyor.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.