logo yeni

MAARİF MÜFETTİŞLERİNİN DURUMU NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel 5Milli Eğitim Bakanlığına ait kadro unvanlarından Maarif Müfettişi ile Maarif Müfettiş Yardımcısı kadroları kaldırılıyor ve Bakanlık Maarif Müfettişi ile Bakanlık Maarif Müfettiş Yardımcısı kadroları oluşturuluyor.

TBMM Genel Kurulu gündeminde olan “Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, MEB emrinde görev yapan Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş Yardımcılarına ilişkin bazı değişiklikler de getiriyor.

Kanun Tasarısının komisyonlardan geçen haliyle kabul edilmesi durumunda;

**Mevcut maarif müfettişi ve maarif müfettiş yardımcısı kadrolarının herhangi bir sebeple boşalması halinde bu kadrolara yeni atama yapılmayacak ve iptal edilmiş sayılacak.

Maarif Müfettişi kadrolarında kalanlar, illerde il müdürüne bağlı olarak görev yapacak.

Mevcut maarif müfettiş yardımcılarından yeterlilik sınavına girebilmek için gerekli olan süreyi tamamlayanlar, Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten önceki emsali maarif müfettişlerinin tabi olduğu özlük haklarından yararlanacak.

**MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı kaldırılıyor ve  "Teftiş Kurulu Başkanlığı" oluşturuluyor. Teftiş Kurulu Başkanlığında, Bakanlık Maarif Müfettişleri ve Bakanlık Maarif Müfettiş Yardımcıları görev yapacak. Başkanlığın görev merkezi Ankara olacak ve gerekli görülen illerde çalışma merkezleri de kurulabilecek.

**450 adet Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosuna başka unvanlardan ve mevcut maarif müfettişlerinden atama yapılabilecek.

Düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren bir yıl içinde, en çok 450 adet Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosuna, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup mesleğe özel yarışma sınavı ile girilen ve yeterlik sınavından sonra 657 sayılı Kanunun 36/A/11 maddesinde belirtilen müfettiş ve denetçiler ile Maarif Müfettişi, Eğitim Müfettişi, Milli Eğitim Denetçisi ve İl Eğitim Denetmeni unvanlarım ihraz etmiş olanlar arasından mülakatla atama yapılabilecek.

**Maarif Müfettişi kadrolarında ve Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarında görev yapacak olanların özlük hakları farklı olacak.

Bakanlık Maarif Müfettiş ve Müfettiş Yardımcılarının aylık ücretleri, diğer merkez kariyer personeli gibi ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak belirlenecek. Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş Yardımcılarının aylık ücretleri, 657 sayılı Kanun hükümlerine göre ödenmeye devam olunacak. 

Bakanlık Maarif Müfettişlerinin ek göstergesi 1.derecede 3600 olacak, Maarif Müfettişlerinin ek göstergesi 1.derecede 2200 olarak kalacak.

1.derece Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosuna atananlar 2000 Makam Tazminatı göstergesi ve 8000 Görev Tazminatı göstergesine hak kazanabilecek, aynı derecedeki Maarif Müfettişleri hakkında makam ve görev tazminatı uygulanmayacak.

2016 yılının ikinci altı ayında, %15 gelir vergisi diliminde, en az 25 hizmet yılında, 1/ 4 seviyesinde bekar ve çocuksuz olan Bakanlık Maarif Müfettişi aylık net ücreti 5.873 TL, Maarif Müfettişinin aylık net ücreti ise 3.962 TL olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.