logo yeni

calisanlar2 copy

6704 SAYILI TORBA KANUNUN İPTAL TALEBİ GÖRÜŞÜLEMEDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

anayasa mahkemesiÜst kurulların bazı personelinin ücret sistemine ilişkin düzenlemeler de içeren 6704 sayılı Kanunun bazı hükümlerinin iptaline ve yürürlüklerinin durdurulmasına ilişkin talep konusunda, dosyadaki eksiklikler nedeniyle Anayasa Mahkemesi tarafından karar verilmedi.

CHP Milletvekilleri, Anayasa Mahkemesine başvurarak 6704 sayılı Kanunun bazı hükümlerinin iptaline ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesini talep etmişlerdi.

Talebe ilişkin ilk incelemesini geçtiğimiz Perşembe günü yapan Anayasa Mahkemesi, dosyada eksiklikler olduğuna ve bu eksikliklerin giderilmesi için başvuruda bulunanlara 15 (onbeş) gün süre verilmesine karar verdi.

6704 sayılı Kanunun iptali istenen hükümleri arasında, üst kurulların bazı personeline ilişkin ücret düzenlemesi içeren 30 uncu maddesindeki “15/1/2012 tarihinden sonra” ibaresi de yer alıyor.

Bu düzenleme, üst kurullarda 15/1/2012 tarihinden sonra ilk defa veya yeniden görev alan personel hakkında, daha önce görev yapmakta olanlara göre daha farklı ve daha düşük miktarı ücret sistemi uygulanmasını öngörüyor.

Anayasa Mahkemesi “15/1/2012 tarihinden sonra” ibaresini iptal ederse, 6704 sayılı Kanunun yürürlüğe girmiş olduğu 26 Nisan 2016 tarihinden önce üst kurullarda ilk defa veya yeniden görev almış olanlar (kurul başkanı, kurul üyesi, başkan yardımcısı, murakıp ve uzman unvanlı meslek personeli) hakkında aynı ücret sistemi uygulanabilecek

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.