logo yeni

CEZAEVİ PERSONELİNİN BAZI KIYAFETLERİNİN RENGİ DEĞİŞTİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

infaz koruma memuruCeza infaz kurumlarında görev yapmakta olan infaz ve koruma başmemuru ve infaz ve koruma memurları ile infaz ve koruma memurluğu öğrencilerinin hizmet öncesi eğitimleri sırasındaki kılık ve kıyafetlerine ilişkin hususları düzenleyen Yönetmelikte bazı değişiklikler yapıldı.

Bugün yürürlüğe giren düzenlemelerden bazıları şöyle:

**Üniforma giyen personele verilen kışlık ve yazlık tişörtlerin renkleri farklı olacak.

Daha önce turkuaz renkli olarak verilen yazlık ve kışlık tişörtlerin rengi değişti. Kışlık tişört lacivert renkli ve yazlık tişört mavi renkli olarak verilecek.

**Hamilelik döneminde üniforma giymek zorunda olmayacak.

Kadın personel ve öğrenciler, hamilelik dönemlerinin gerekli kıldığı zamanlarda, bu Yönetmelikte belirtilen üniformaların şekil ve rengiyle uyumlu olması koşuluyla, durumlarına uygun kıyafet giyecek.

**31/12/2016 tarihine kadar olan dönemde, bugün yürürlüğe giren değişiklikler öncesinde giyilebilen kıyafetler de kullanılabilecek.

CEZA İNFAZ KURUMLARI PERSONELİ İLE CEZA İNFAZ KURUMLARI VE TUTUKEVLERİ PERSONELİ EĞİTİM MERKEZLERİ ÖĞRENCİLERİNİN KIYAFET YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 29/12/2005 tarihli ve 26038 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ceza İnfaz Kurumları Personeli ile Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezleri Öğrencilerinin Kıyafet Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin birinci fıkrasına (n) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (o) bendi eklenmiştir.

“o) Kadın personel ve öğrenci, hamilelik dönemlerinin gerekli kıldığı zamanlarda bu Yönetmelikte belirtilen üniformaların şekil ve rengiyle uyumlu olması koşuluyla durumlarına uygun kıyafet giyebilir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrası, ikinci fıkrasının (a) bendinin (1), (2) ve (3) numaralı alt bentleri ve (b) bendinin (1), (2) ve (3) numaralı alt bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Üniforma giyen personele verilecek mont, pardesü-gocuk, kep, yağmurluk, pantolon ve kışlık tişört lacivert renkli, yazlık tişört mavi renkli, yazlık ve kışlık bot siyah renklidir.”

“1) Mont: Lacivert renkli, birinci sınıf en az % 65 pamuk en çok % 35 polyester, üç iplik 320 gr./m2 (±10 gr./m2) içi şardonlu örme kumaştan, kol uçları ve beli ribanalı, ön-arka kuplar, omuz üst parçaları ve apoletleri aynı renk başka kumaştan yapılır. (Şekil 4)

2) Kışlık tişört: Lacivert renkli, üç iplik penye, kumaş arka yüzü diagonal örme, 310 gr./m2 (±% 5 gr./m2), % 65 pamuk % 35 polyester karışımlı kumaştan yapılır. Uzun kollu, kol uçları ribanalı, omuzlar apoletli, polo yakalı ve önü robalıdır. Roba ile beden arasında 0,5 cm genişliğinde kombin renkte biye bulunur. (Şekil 13)

3) Kışlık pantolon: Lacivert renkli, 280 gr./m2 (± % 5 gr./m2), % 70 pamuk % 30 polyester karışımlı 2/2 dimi dokuma kumaştan yapılır. Paçaları lastikli, kemer yüksekliği 5 cm, iki ön, iki arka, iki kapaklı yan cepleri olmak üzere altı adet cebi bulunmaktadır. (Şekil 5, 6)”

“1) Mont: Lacivert renkli, birinci sınıf en az % 65 pamuk en çok % 35 polyester, üç iplik 320 gr./m2 (±10 gr./m2) içi şardonlu örme kumaştan, kol uçları ve beli ribanalı, ön-arka kuplar, omuz üst parçaları ve apoletler aynı renk başka kumaştan yapılır. (Şekil 4)

2) Yazlık tişört: Mavi renkli, 30/1 penye iplik, 200 gr./m2 (±% 5 gr./m2), % 100 pamuk pike kumaştan yapılır. Kısa kollu, omuz apoletli, kol uçları ribanalı, yakası trikodur. Önü robalıdır. Roba ile beden arasında 0,5 cm genişliğinde kombin renkten kumaştan biye bulunur. (Şekil 16)

3) Yazlık pantolon: Lacivert renkli, 200 gr./m2 (±% 5 gr./m2), % 70 pamuk % 30 polyester karışımlı 2/2 dimi dokuma kumaştan yapılır. Paçaları lastikli, kemer yüksekliği 5 cm, iki ön, iki arka, iki kapaklı yan cepleri olmak üzere altı cebi bulunmaktadır. (Şekil 5, 6)”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Geçici Madde 1 – 31/12/2016 tarihine kadar, bu Yönetmeliğin, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki halinde belirtilen kıyafetler de kullanılabilir.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan şekil (1), (2), (3), (4), (5), (6), (9), (13), (15), (16) ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.

Ekleri için tıklayınız.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.