logo yeni

İLAVE 1 DERECE ALAMAYAN TEKNİK PERSONEL

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

teknik hizmetlerEğitim durumları itibariyle belirlenen seviyelerden memuriyete girenlerin bazılarına; eğitim durumları ile hizmet sınıfları ve görev unvanlarından dolayı ilave 1 derece de verilmekte olup, bu imkandan teknik personelin bazıları da yararlanmaktadır.

Gördükleri yükseköğrenim öğrenim bakımından teknik hizmetler kapsamında sayılan memurlardan bazılarına hizmet sınıfına bakılmaksızın, bazılarına ise Teknik Hizmetler Sınıfında görev almaları kaydıyla ilave 1 derece verilmektedir. Öte yandan, Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında görev yapmalarına rağmen, gördükleri öğrenimin teknik nitelik taşımadığı gerekçesiyle ilave derece verilmeyen memurlar da vardır.

Bu yazımızda, Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapmalarına rağmen ilave 1 derece ilerlemesinden yararlandırılmayan lisans mezunu Devlet memurlarından söz edilecektir.

THS kapsamında olup 1 derece alamayan lisans mezunları

Teknik hizmetler sınıfına dahil kadrolarda, lisans mezunu olarak görev yapan memurların bazıları ilave 1 derece alamamaktadır.

Çünkü teknik hizmetler sınıfında görev almasından dolayı bir memura ilave 1 derece verilebilmesi için; ilgili memurun 657 sayılı Kanunun 36/A/4 maddesinde belirtilen unvanları taşıyor olması veya aynı madde belirtilen öğretim kurumlarından, bölümlerinden veya anabilim dallarından mezun olması gerekiyor.

Bu kapsamda, Teknik Hizmetler Sınıfına dahil olan kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından;

**Folklor araştırmacısı, kütüphaneci, arşivci, kitap patologu ve sosyolog unvanlarına haiz olanlar, bu unvanları kazandıran eğitimlerin mesleki/teknik yükseköğrenim kapsamında değerlendirilmemesi nedeniyle ilave 1 dereceden yararlandırılmamaktadır. Ancak, bu unvanlarda olanların eğitim durumunun, 657 sayılı Kanunun 36/A/4 maddesinde belirtilen öğretim kurumları, bölüm veya anabilim dallarından olması durumunda, unvanlarına bakılmaksızın ilave 1 derece almaları gerekecektir.

**Programcı, çözümleyici ve grafiker unvanlı karolarda görev yapanlardan teknik bilimler lisansiyeri sayılmayanlar ilave 1 dereceden yararlandırılmamaktadır

**Ekonomist unvanlı kadroda görev yapanlar, matematiksel iktisat (ekonometri) bölümü mezunu olmaları halinde ilave 1 derece alabiliyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.