logo yeni

İTFAİYE PERSONELİNİN ÇALIŞMA HAYATINDAKİ SORUNLARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

itfaiye 2İtfaiye personelinin çalışma şartlarında yaşadıkları sorunların çözümü yolunda adım atılıp atılmadığı İçişleri Bakanı Efkan ALA’ya soruldu.

MHP İzmir milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU, sayıları yaklaşık 40 bini bulan itfaiye çalışanlarının; ağır şartlarda, cansiperane bir şekilde 24 saat esasına dayalı olarak görev yaptıklarını, ancak hak ettikleri saygınlığı 14 yıldır göremedikleri gibi sorunlarının da bu zaman zarfında katlanarak arttığını belirterek, aşağıdaki soruları Bakan Ala’ya yöneltti:

“1 -) Tüm belediyelerimizde ve diğer kurumlarda halen görev yapan itfaiye çalışanlarının sayısı kaçtır?

2- ) Görev yapan tüm itfaiye çalışanlarımızın can güvenlikleri ile ilgili güvenlik ve sağlık ekipmanları, teknik altyapıları yeterli midir?

3- ) İtfaiye hizmetlerinde; güvenlik, sağlık, teknik ekipman bakımından eksiklikleri olan belediyelerin bu konudaki eksikliklerinin giderilmesi yönünde Bakanlık olarak hangi desteği sunmaktasınız?

4- ) İtfaiye personeli ile ilgili mevzuatta statü birlikteliğinin bugüne kadar sağlanamamasının nedenleri nedir? İtfaiye çalışanlarının fazlasıyla hak ettiği yeterli özlük ve malî haklar ne zaman verilecektir?

5- ) İtfaiyecilik mesleğinin mevzuatta bir ‘sınıf’ olarak tanımlanması için Bakanlığınızın ne gibi çalışmaları mevcuttur?

6- ) İtfaiye personeli için fiili hizmet süresi zammı sadece yangına müdahale saatleri bakımından mı dikkate alınmaktadır? Uygulama bu yöndeyse, itfaiye çalışanlarının hak kaybı ne şekilde giderilecektir?

7- ) İş riski ve iş güçlüğü tazminatı hakkındaki karara itfaiye çalışanlarının mağduriyetini giderecek şekilde düzenleme yapılacak mıdır?

8- ) Yangın söndürme çalışmalarında vefat eden itfaiye çalışanının geride kalanlarının ‘şehitlik’, yaralananların ise ‘gazilik’ haklarından yararlanması yönünde ne gibi çalışmalar yapılacaktır?

9- ) Belediyelerde itfaiye hizmetleri taşeron firmalardan alınmakta mıdır? Böyle bir uygulama varsa, alınan personel hangi eğitimlerden geçirilmektedir?

10- ) İçişleri Bakanlığı olarak; itfaiye teşkilatını Türkiye çapında yeniden yapılandıracak ve onları gelişmiş ülke seviyelerindeki donanım ve haklara kavuşturacak yasal düzenlemeyi ne zaman hayata geçirmeyi düşünmektesiniz?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.