logo yeni

calisanlar2 copy

DİSİPLİN İŞLEMLERİNDE, HANGİ HALLERDE TEKERRÜRDEN SÖZ EDİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

disiplin 2657 sayılı Kanun, aynı fiili yeniden işleyen ya da aynı disiplin cezasını gerektiren farklı fiilleri üçüncü defa işleyen memur hakkında bir derece ağır olan disiplin cezasının uygulanmasına hükmetmiştir.

Devlet Memurları Kanununa göre, disiplin cezası gerektiren fiil ve halleri işleyen memurlar hakkında, fiilin ağırlık derecesine göre belirlenmiş olan; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması veya Devlet memurluğundan çıkarma cezalarından biri verilmektedir.

Tekerrür halinde bir derece ağır ceza verilmesi

İşlemiş olduğu bir fiilden dolayı hakkında disiplin cezası verilmiş olan bir memur, bu cezanın özlük dosyasından silinme süresi içinde, aynı fiili yeniden işlerse veya aynı cezayı gerektiren farklı fiilleri üçüncü defa işlerse, hakkında tekerrür uygulamasına gidilmek suretiyle, fiilin gerektirdiği cezadan bir derece daha ağır olan disiplin cezası uygulanır.

Ancak, öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri derecelerin son kademesinde bulunan memurlara kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verildiğinde brüt aylıklarından belli oranlarda kesinti yapılır ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası gerektiren bir fiili (aynı veya başka fiil) işlediklerinde ise haklarında göreve son verme işlemi uygulanır.

Öte yandan, memurlar hakkında verilen uyarma ve kınama cezaları uygulanmalarından itibaren 5 sene geçtikten sonra, aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezaları ise uygulanmalarından itibaren 10 sene geçtikten sonra özlük dosyalarından silinebiliyor.

Hangi hallerde tekerrür gerçekleşir?

Memur hakkında tekerrür hükümlerinin uygulanması suretiyle bir derece ağır olan disiplin cezasının uygulanabilmesi için;

-Memur hakkında verilmiş ve kendisine tebliğ edilmiş bir disiplin cezası bulunmalı,

-Cezanın kendisine tebliği tarihinden itibaren, bu cezanın özlükten silinmesi için geçmesi gereken süre içinde, memurun aynı fiili ikince defa veya aynı cezayı gerektiren farklı fiilleri üçüncü defa işlemiş olması

gerekir.

Bu nedenle, memur hakkında yapılan bir soruşturmada, aynı disiplin cezasını gerektiren ikiden fazla fiili işlediği veya aynı fiili birden fazla işlediği tespitine ulaşıldığı durumlarda, memur hakkında tekerrür hükümlerine göre işlem yapılamaz. Çünkü, bu durumda tekerrüre konu olabilecek, daha önce memura tebliğ edilmiş, bir disiplin cezasının varlığından söz edilemeyecektir.

Disiplin işlemlerinde tekerrürün tekerrürü olur mu?

Tekerrür uygulaması ile, memur hakkında birden fazla ağırlaştırıcı ceza verilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle hakkında, işlediği fiilin gerektirdiği disiplin cezasından bir derece daha ağır olan ceza uygulandıktan (tekerrür) sonra, memurun yeniden aynı cezayı gerektiren fiiller (aynı fiil veya farklı fiiller) işlemesi durumunda, daha önce verilmiş olan bir derece ağır cezanın da bir derece ağır cezasının memur hakkında uygulanması yoluna gidilemez.

Öte yandan, tekerrür uygulamasına gidilerek hakkında bir derece ağır olan disiplin cezası uygulanan memur, bu cezaların özlük dosyasından silinme süresi içinde aynı fiili veya aynı disiplin cezasını gerektiren fiilleri işlerse, hakkında yine ilk cezadan bir derece ağır olan ceza uygulanır.

Affa uğramış disiplin cezaları tekerrüre konu edilir mi?

Disiplin cezalarının affına ilişkin yasal düzenlemelerle, tüm sonuçlarıyla affedilen ve özlük dosyalarından çıkarılan disiplin cezaları, ilgili memurun daha sonra işlediği fiil ve hallere ilişkin olarak verilecek disiplin cezalarında göz önünde bulundurulmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.