logo yeni

calisanlar2 copy

DERECESİNİN 3 DERECE ÜSTÜNE ATANAN MEMURUN MAAŞI ARTAR MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

fazla calisma657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların kazanılmış hak aylık derecelerinin 3 üstündeki derecelere atanabilmesine imkan da vermektedir.

Aynı kurumda veya başka kurumlarda atanmak için gerekli şartlara sahip olunan görevlere ait bazı derecelerdeki kadrolara, memurun kazanılmış hak aylık derecesinin 3 üstündeki derecelerde olsa bile, memurun atanması mümkün olabilmektedir.

3 üst dereceye atanma

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 45 inci maddesi; 5 inci dereceden aşağı olmamak üzere, memurun kazanılmış hak aylık derecesinin 3 üst derecedeki kadrolara atanabileceğine hükmetmiştir.

Ancak bu şekilde yapılacak atamada, atama yapılacak kadro derecesinin, ilgili memurun öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği dereceden fazla olamaz.

Memurun 3 üst derece kadroya atanabilmesi için, bu derecelere yükselmek için gerekli nitelikleri haiz memur bulunmaması gerekir. Ayrıca, bu şekilde atanacak olan memurun hizmet sınıfının, atama yapılacak kadronun hizmet sınıfı ile aynı olması gerekir.

3 üst dereceye atananların özlük hakları

Kurumların 5-15) derecelerdeki kadrolarına, kazanılmış hak aylık derecelerinden en çok 3 derece yüksek olması kaydıyla, memurların atanması mümkündür. Örneğin, kazanılmış hak aylık seviyesi 8/3 olan ortaokul mezunu bir memur 5 inci derecedeki bir kadroya atanabilir.

Bu kapsamda atanan memur;

*Bulunduğu kadroda, kazanılmış hak aylık derece/kademesine denk gelen derecenin aylığını almaya devam ederler. (Örnekteki memur, aylığını 8/3’ten almaya devam eder.)

*Kademe ilerlemesini ve derece yükselmesini, kazanılmış hak aylık seviyesi üzerinden yapmaya devam eder.

*Atandığı üst dereceyi kazanılmış olarak değerlendiremez.

*Öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği dereceden daha yukarı bir dereceye, bu usulle atanamaz. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.