logo yeni

SADECE 1 GÜN ÇALIŞILAN GÖREVİN EK GÖSTERGESİ HAK EDİLEBİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas17Devlet memurları, bazı hallerde sadece 1 gün görev yaptıkları kadro unvanına ilişkin ek göstergeyi emeklilik bakımından hak edebiliyor.

1/10/2008 tarihinden önce 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak göreve başlayanların, bulundukları kadro unvan ve dereceleri itibariyle yararlandıkları ek göstergeye emeklilik bakımından nasıl hak kazanacakları hususu, 5434 sayılı Kanunun mülga maddelerinde (ek madde 67 ve 73) düzenlenmiş ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun hükümleri (geçici madde 4) uyarınca da aynı şekilde uygulanmaktadır.

Emeklilik bakımından ek göstergeye hak kazanmak

TC Emekli Sandığı iştirakçisi olan kamu görevlilerinin emeklilik hakları (emekli aylığı, malullük aylığı, emekli ikramiyesi, toptan ödeme), çalışırken hak etmiş oldukları ek göstergelerden de etkilenmektedir. Öte yandan, bulunulan bir göreve ait ek göstergeyi emeklilik bakımından hak edilebilmek ise, ancak o ek gösterge üzerinden belli bir süre emekli keseneği kesilmiş ödenmesi halinde mümkün olabilmektedir.

Bulunulan bir göreve ilişkin ek göstergeye emeklilik bakımından da hak kazanılması;

-Bazı görevlerde 6 defa maaş alınmasıyla (o göreve ait ek gösterge üzerinden 6 defa kesenek ve karşılık ödenmiş olması )

-Bazı görevlerde ise 1 defa maaş alınmasıyla (o göreve ait ek gösterge üzerinden 1 defa kesenek ve karşılık ödenmiş olması )

mümkün olabilmektedir.

Altı ay şartı

Emekli Sandığı iştirakçilerinin, bulundukları göreve ait ek göstergeden emeklilik hakları yönüyle yararlanabilmeleri, genel olarak atandıkları görevin ek göstergesi üzerinden en az 6 ay emekli kesenek ve kurum karşılığı ödenmiş olması gerekir.

Burada belirtilen 6 ay; o görevde/kadroda bulunulması gereken süre değil, o kadronun/görevin ek göstergesi üzerinden ödenen maaş (kesenek ve kurum karşılığı ödenmiş ay) sayısıdır.

Bu nedenle, bazen 5 ay 1 gün süreyle bulunulan bir göreve ait ek göstergeye (6 maaştan prim kesilmişse) emeklilik bakımından hak kazanılabilmektedir.

Bir ay şartı

Emekli Sandığı iştirakçilerinin, bazı göreve ait ek göstergeden emeklilik hakları yönüyle yararlanabilmeleri, atandıkları görevin ek göstergesi üzerinden en az 1 ay emekli kesenek ve kurum karşılığı ödenmiş olması gerekir.

Burada belirtilen 1 ay; o görevde/kadroda bulunulması gereken süre değil, o kadronun/görevin ek göstergesi üzerinden ödenen maaş (kesenek ve kurum karşılığı ödenmiş ay) sayısıdır.

Bu nedenle, bazı görevlerde bazen 1 gün süreyle bulunulduğunda o göreve ait ek göstergeye (1 maaştan prim kesilmişse) emeklilik bakımından hak kazanılabilmektedir. Örneğin, ayın 14 üncü günü mesai saati bitimine yakın göreve başlayan ve ayın 15 inde yeni görevinin maaşını alıp aynı gün ayrılan memur, o ek göstergeye emeklilik bakımından hak kazanabilmektedir.

Emeklilik bakımından ek göstergeye hak kazanabilmek için, o ek gösterge üzerinden 1 defa maaş ödenmiş olmasının yeterli olduğu görevler:

-Bakanlar Kurulu kararıyla atama yapılan görevler.

-Ortak kararname (müşterek kararname) ile atama yapılan görevler.

-Kariyer görevler (ilgili mevzuatı uyarınca mesleğe özel yarışma sınavı ile giren ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlilik sınavı sonunda atama yapılan görevler).

-Emniyet Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki görevler.

-Milli İstihbarat Hizmetleri Sınıfı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu kapsamındaki görevler.

-Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi görevler.

-Askeri Hakimler Kanunu kapsamındaki görevler.

-Uzman Jandarma Kanununa tabi görevler.

-Uzman Erbaş Kanununa tabi görevler.

Ancak, ama şekli nasıl olursa olsun, her türlü müşavirlik görevi bu kapsamda yer almamaktadır.

Öte yandan; emeklilik bakımından ek göstergeye hak kazanabilmek için 6 maaş alınması şartı aranan görevlerde bulunurken; yaş haddi, vazife malullüğü veya ölüm gibi nedenlerle 6 maaş alma şartı tamamlanmadan görevi sona erenler hakkında, son görevlerine ait ek gösterge üzerinden en az 1 maaş ödenmiş olması durumunda, söz konusu ek gösterge esas alınarak emeklilik hakları belirlenmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.