logo yeni

MEMURLARIN EMEKLİ İKRAMİYESİ YILINA HANGİ SÜRELER DAHİLDİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli 4Devlet memurlarının emekli olduklarında alacakları emekli ikramiyesine ilişkin hususlar, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda düzenlenmiştir.

Emekli ikramiyesi ödemesine esas hizmetleri karşılığında memura emekli ikramiyesi ödenir. Ödenecek ikramiyenin miktarı, memurun son aylığına ilişkin emekli keseneği matrahının, memurun toplam ikramiye yılı ile çarpımı suretiyle belirlenir.

Emekli ikramiyesi süresine dahil hizmet süreleri

Memuriyette geçen hizmet süreleri ile memuriyet dışında geçen bazı hizmet süreleri emekli ikramiyesi ödemesinde esas alınan hizmet süresine dahil edilmektedir.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığı Kanununa tabi geçen hizmet sürelerinin tamamı, emekli ikramiyesi süresine dahil edilir.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında memuriyet dışında çalışılan süreler (SSK primleri ödenmek suretiyle geçen süreler), bu sürelere ilişkin görevlerden kıdem tazminatı (iş sonu tazminatı) almayı gerektirecek şekilde ayrılmış olmaları ve kıdem tazminatını almamış olmaları (iş sonu tazminatı ve benzeri tazminat almamış olmaları) durumunda, emekli ikramiyesi süresine dahil edilir.

Emekli ikramiyesi süresine dahil hizmet süreleri

Memurların, serbest olarak veya özel sektörde geçirdikleri hizmet süreleri ile, kamu kurum ve kuruluşlarında geçirdikleri bazı hizmet süreleri de emekli ikramiyesi süresine dahil edilmez.

-Serbest olarak çalışılan süreler (BAĞ-KUR primi ödemek suretiyle geçen süreler) emekli ikramiyesi süresine dahil edilmez.

-Özel sektörde çalışılan süreler (SSK primleri ödenmek suretiyle geçen süreler) emekli ikramiyesi süresine dahil edilmez.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabi olmadan çalışılan süreler, bu görevlerden kıdem tazminatı almayı gerektirecek şekilde ayrılmamış olunması durumunda, emekli ikramiyesi süresine dahil edilmez.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabi olmadan çalışırken, kıdem tazminatı (iş sonu tazminatı) almayı gerektirecek şekilde görevden ayrılmış olmakla birlikte, görevden ayrılırken iş sonu tazminatı, emekli ikramiyesi, kıdem tazminatı veya başka bir ad altında tazminat almış olanların ilgili hizmet süreleri de emekli ikramiyesi süresine dahil edilmez.

-Emekli ikramiyesi aldıktan sonra yeniden çalışmaya başlayanların tekrar emekliye ayrılmalarında, sadece sonradan geçen hizmetlere karşılık emekli ikramiyesi ödenir. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.