logo yeni

YARDIMCILIK DÖNEMİ VE YETERLİK İLE UĞRAŞMADAN KARİYER UZMAN OLABİLİRSİNİZ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel2Kurumların merkez teşkilatına dahil kadrolardan kariyer mesleklere ilişkin olanlara giriş, tabi olunacak sınavlar, tez hazırlama ve atama şartları ile diğer hususlar, 657 sayılı Kanunda ve kurumların ilgili özel düzenlemelerinde çeşitli kurallara bağlanmıştır.

Öte yandan, söz konusu kariyer mesleklere; giriş sınavlarına katılmadan, yardımcılık dönemlerinden geçmeden, tez hazırlamadan, yabancı dil şartına takılmadan ve yeterlik sınavına girmeden atanma imkanı da getirilmiştir.

Merkez kariyer mesleklere (Müfettiş, Uzman, Murakıp, Aktüer, Kontrolör, Denetçi ve benzeri meslekler) ait kadroların adeta “kızak kadro”ya dönüşmesine neden olan yasal düzenlemelerin yapılması; bu mesleklere giriş sınavı ile yardımcı (veya stajyer ya da aday) olarak başlayıp en az üç yıl süren yoğun eğitim ve sınavlardan sonra girdikleri yeterlik sınavında başarılı olarak ataması yapılanlara haksızlık olmasının yanı sıra ilgili mesleğin kıymetini de azaltmaktadır.

Kurumların merkez teşkilatına dahil kariyer mesleklerin tamamında benzer olumsuzluklar yaşanırken (yaşanacak iken), konuyu bu yazımızda sadece uzman (merkez-kariyer) kadroları bakımından değerlendireceğiz.

Merkez kariyer Uzman karolarına atanma şartları

Kurumların merkez teşkilatına ait çeşitli unvanlardaki kariyer “Uzman” kadrolarına atanacaklarda aranacak şartlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilmiştir. Buna göre;

*Mesleğe uzman yardımcısı olarak girilmesi,

*KPSS puanı esas alınmak suretiyle, kurumların özel düzenlemeleri çerçevesinde yapılacak “Uzman Yardımcılığına Giriş Sınavı”na (yazılı ve/veya sözlü) girilerek başarılı olunması,

*Uzman yardımcısı olarak en az üç yıl çalışılması ve uzmanlık tezi hazırlanması,

*Kurumların özel düzenlemeleri çerçevesinde yapılacak yeterlik sınavında (yazılı ve/veya sözlü) başarılı olunması,

*Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az C düzeyinde (Dışişleri Uzmanlığı için en az B düzeyinde) puan almış olunması

halinde kariyer uzman kadrolarına atama yapılabilmektedir.

Uzman yardımcılığı yapmadan doğrudan uzman olmak

Bazı yasal düzenlemelerde yer alan hükümler, çeşitli görevlerde belli bir süre bulunduktan sonra görevden alınmış olanların, kurumlarının merkez teşkilatına dahil kariyer uzman kadrolarına atanmasına imkan vermektedir.

Böylelikle, uzman (merkez-kariyer) kadrolarına;

-KPSS’ye girmeden,

-Uzman yardımcılığı giriş sınavına girmeden,

-Meslek içinde 3 yıl yetişmeden,

-Tez hazırlamadan,

-Yeterlik sınavına girmeden,

-Yabancı dil şartı aranmadan

atanma yapılabilmektedir.

Uzman yardımcılığı yapmadan uzman kadrosuna atanabilenler

1-Kurumların merkez teşkilatına ait Uzman kadrolarına atama

Ek göstergesi 3600 (dâhil) - 6400 (hariç) olan yönetici kadrolarında toplam en az üç yıl bulunanlar, görevden alınınca kurumlarının merkez teşkilatındaki uzman kadrolarına (ve diğer merkez-kariyer mesleklere) atanabiliyor.

2-Maliye Uzmanı kadrolarına atama

Maliye Bakanlığının merkez teşkilatında genel müdür yardımcısı, daire başkanı ve başkan yardımcısı veya taşra teşkilatında defterdar kadrolarında toplam en az üç yıl bulunanlar, görevden alınınca Maliye Uzmanı kadrosuna atanabiliyor.

3-Devlet Gelir Uzmanı kadrolarına atama

Maliye Bakanlığının merkez teşkilatında grup başkanı, daire başkanı veya taşra teşkilatında vergi dairesi başkanı kadrolarında toplam en az üç yıl bulunanlar, görevden alınınca Devlet Gelir Uzmanı kadrosuna atanabiliyor.

4-Sosyal Güvenlik Uzmanı kadrolarına atama

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı merkez teşkilatında genel müdür yardımcısı, daire başkanı veya taşra teşkilatında il müdürü kadrolarında toplam en az üç yıl bulunanlar, görevden alınınca Sosyal Güvenlik Uzmanı kadrosuna atanabiliyor.

Kariyer meslekler yara alıyor

Bazı idari görevlerde 3 yıl ve daha fazla süre ile bulunmuş olanların niteliklerine bakılmadan kurumların uzman (merkez-kariyer) kadrolarına atanması, aynı veya benzer niteliklerde olmayan personelin aynı mesleğin mensubu olması sonucu doğurmakta, ilgili kariyer mesleğin yapısını bozmaktadır.

Ancak, idari görevlere yapılan atamaların genellikle amirlerin takdiriyle olması, kariyer mesleğe girmesi hiçbir şekilde mümkün olmayacak kişilerin de, bir süre idari kadroda bulunması sağlanmak suretiyle kariyer mesleğe girmeleri sağlanabilmektedir.

Öte yandan, idari kadrolarda bir süre bulundukları için kariyer uzman kadrolarına atananların, ilgili uzmanlık mesleğine ilişkin görevler için uygun olup olmadıklarına da bakılmadığından, hakkaniyete uygun olmayan durumlar ortaya çıkmaktadır.

Kariyer meleklere her yönüyle zarar veren bu uygulamalar; kariyer mesleklere girecek olanların meslek tercihlerinin değişmesi, bu mesleklerde olanlardan şartları uygun olanların meslek değiştirme arayışına girmesi ve şartları uygun olmayanların ise mesleki mutsuzluk yaşaması gibi sonuçlar doğurması kaçınılmaz olmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.