logo yeni

calisanlar2 copy

BAKAN NABİ AVCI, MEB UYGULAMALARI VE PERSONELE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

nabi avciMilli Eğitim Bakanlığının uygulamaları sonucunda okullardaki öğrenci ve öğretmenler ile yöneticileri pek çok sorunla karşılaştığı ve mağduriyet yaşadığı iddialarından hareketle verilen soru önergesi Bakan Nabi AVCI tarafından cevaplandırıldı.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından verilen soru önergesinde; dershanelerin kapatılmasının öğrencilere etkileri, terör olayları nedeniyle öğretmenlerin yaşadığı sorunlar ve MEB’in yönetici atamaları Meclis gündemine taşınmış ve konuya ilişkin olarak bazı soruların cevaplandırılması istenmişti.

Soru önergesi, Bakan Nabi AVCI tarafından cevaplandırıldı. Cevap yazısında yer alan açıklamalar, konuları itibariyle şöyle:

Dershanelerin kapatılmasının öğrencilere etkileri

2015-2016 öğretim yılında 8 inci sınıfta 73.594 öğrencimiz, 12 nci sınıfta 164.523 öğrencimiz özel okullarımızda eğitim öğretim görmektedir. Anayasa Mahkemesinin dershanelere ilişkin kararı sonrası, öğrenciler için herhangi bir mağduriyet doğmamıştır.

Terör olayları nedeniyle istifa eden öğretmenler

Bakanlığımız MEBBİS veritabanında yapılan inceleme sonucu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde eğitim öğretim hizmetleri sınıfında görevli olan öğretmenlerden 01.01.2015-28.12.2015 tarihleri arasında istifa eden veya müstafi sayılan personel sayısı 143 olarak tespit edilmiştir.

Yönetici atamaları

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre 14/03/2014 tarihi itibari ile dört yılını dolduran 16.559 eğitim kurumu müdürünün müdürlük görevi sona ermiş olup Yönetmelik hükümlerine göre yapılan değerlendirme sonucunda 75 ve üstü puan alan 8.156 eğitim kurumu müdürünün aynı veya diğer eğitim kuramlarında yöneticilik görevi uzatılmıştır. 13/06/2014 tarihi itibari ile dört yılını dolduran 1.936 eğitim kurumu müdürünün müdürlük görevi sona ermiş olup Yönetmelik hükümlerine göre yapılan değerlendirme sonucunda 75 ve üstü puan alan 1.583 eğitim kurumu müdürünün aynı veya diğer eğitim kuramlarında yöneticilik görevi uzatılmıştır.

23/11/2013 tarihinden itibaren ilçe müdürü ve üstü kadrolarda görev yapan personelden 4 kişi görevden alınmış, Bakanlığımızın yeniden yapılandırılması kapsamında 652 sayılı KHK'ye 6528 sayılı Kanunun 25 inci Maddesi ile eklenen Geçici 10 uncu Madde gereğince 14/03/2014 tarihinden itibaren de asaleten görev yapan 37 il milli eğitim müdürü ve 764 ilçe milli eğitim müdürü şahsa bağlı kadroya atanmışlardır.

Bakanlığımızca yapılan her türlü atama ve yer değiştirmeler ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde kadro, ihtiyaç ve hizmet gerekleri dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.