logo yeni

DOKTORA YAPAN HER MEMURA İLAVE KADEME VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

akademikMemuriyete girmeden önce veya memuriyet sırasında doktora yapmış olan Devlet memurlarına ilave kademeler verilmekle birlikte, doktora yapan her memur da bu imkandan yararlanamamaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/9 uncu maddesinde; master derecesini alıp bir kademe ilerlemesinden yararlanan memura, mesleği ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapması durumunda iki kademe ilerlemesi uygulanacağı belirtilmiştir. Bu hüküm çerçevesinde, memurlara doktora yapmış olmaları halinde ilave kademe ilerlemesi yapma imkanı verilmektedir.

Doktora yapan memur kaç kademe alır?

Memurluğa girmeden önce veya memuriyetleri sırasında, lisans eğitimi üzerine herhangi bir dalda yüksek lisans yapan memurlara 1 kademe ilerlemesi yaptırılmaktadır.

Öte yandan, yüksek lisans yaptığı için bir kademe ilerlemesinden yararlanan memura, doktora yapması durumunda 2 kademe ilerlemesi daha verilir. Ancak, ilgili memura yüksek lisans yapmasından dolayı 1 kademe verilmemiş ise doktora yaptığında toplam 3 kademe (1 derece) verilir.

Doktora yapan hangi memurlar 2 kademe alır?

Doktora yapmış olmasından dolayı memurlara ilave kademe verilebilmesi için, doktora yapılan öğrenim dalının memurun lisans mezuniyeti (mesleği) ile ilgili alanda olması gerekir.

Yüksek lisans nedeniyle memura 1 kademe verilmesinde, lisans eğitiminin hangi alanda olduğuna bakılmaz iken, doktoradan dolayı 2 kademe verilmesinde lisans eğitimine bakılmaktadır.

Yüksek lisans ve doktorasını memuriyet dışında yapan memura, doktora öğreniminin lisans eğitimiyle aynı alanda olması halinde 1 derece (3 kademe), lisans eğitimiyle farklı alanda olması durumunda ise sadece 1 kademe (yüksek lisanstan dolayı) verilir.

Örneğin; makine mühendisliği bölümü mezunu bir memur, işletme alanında yüksek lisans yaptığında 1 kademe ilerlemesi alacak ve doktorasını da işletme alanında yaptığında ilave kademe alamayacaktır. İlgili memurun doktoradan dolayı 2 kademe alabilmesi için doktora öğreniminin makine mühendisliği dalında olması gerekecektir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.