logo yeni

POLİS MEMURU VE UZMAN ERBAŞLARA İLİŞKİN SON DÜZENLEME MAHKEMEYE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

anayasa mahkemesiCHP Milletvekilleri, 10 Şubat 2016 tarihinde yayımlanan 6663 sayılı “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un emniyet personeline ve uzman erbaşlara ilişkin bazı hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Anayasa Mahkemesinin 5 Mayıs 2016 Perşembe tarihli toplantı gündemine alınan iptal başvurusu, 6663 sayılı Kanunla yapılan düzenlemelerden;

**657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “VII. EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI” bölümünün (e) bendinin (aa) alt bendinin iptaline,

**3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5. Maddesinin dördüncü fıkrasının iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına,

**6663 sayılı Kanunun 34. maddesinin iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına

karar verilmesini içeriyor.

İptali istenen hükümlerden kamu personeline ilişkin olanlar neyi düzenliyor?

**657 sayılı Kanun eki (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “VII. EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI” bölümünün (e) bendinin (aa) alt bendi;

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personelinden emniyet müdürü sıfatını kazanmış olanlardan daha alt unvanlarda olup yükseköğrenim mezunu olan personelin ek göstergelerini yeniden belirlemiş ve artırmıştı. Bu düzenlemeyle 1 inci derece polis memurunun ek göstergesi 2200’den 3000’e çıkarken 5-8 inci dereceden aylık alan emniyet personeli için de ilk defa ek gösterge belirlenmiş bulunuyor.

CHP, ek göstergelerin bu haliyle düşük belirlendiğinden hareketle, 1 inci derece için 3600 olacak şekilde ek göstergelerin yeniden belirlenmesini istiyor.

**3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5. maddesinin dördüncü fıkrası;

Uzman erbaşların Devlet memuriyetine ait kadrolara geçebilmesinde uygulanan en az 2 yıl hizmet şartını, en az 7 yıl hizmet süresi şartı şeklinde düzenlemişti. Bu düzenleme Devlet memuriyetine girme umudu taşıyan Uzman Erbaşlarda hayal kırıklığı yaratmıştı.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.