logo yeni

KAMERA KAYITLARI MEMURUN İŞE GEÇ GELDİĞİNİN KANITI SAYILIR MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

turnikeMesai günlerinde ve saatlerinde görevleri başında bulunmaları zorunlu olan Devlet memurlarına, izinsiz veya mazeretsiz olarak görevlerine geç gitmeleri veya erken ayrılmaları durumunda disiplin cezası verilebilmektedir.

Memurun göreve geç gittiğinin veya görevinden erken ayrıldığının tespitinin sadece kamera kayıtları ile yapılması suretiyle disiplin cezası verildiği durumlarda, bu cezaların iptali söz konusu olabilmektedir.

Göreve geç gelme veya görevden erken ayrılma

Devlet Memurları Kanunu, mazeretsiz veya izinsiz olarak görevine geç gelen veya görevinden erken ayrılan memura, görevinde ve davranışlarında daha dikkatli olması gerektiği hususu yazılı olarak bildirilmek suretiyle UYARMA cezası verileceğine hükmetmiştir.

Öte yandan, görevine geç geldiği veya erken ayrıldığı için Uyarma cezası verilen memurun, 5 yıl içinde yine görevine geç gelmesi veya görevinden erken ayrılması durumunda, hakkında Kınama cezası uygulanmaktadır.

Kamera kayıtları ile tespit

Memur hakkında, göreve geç geldiği veya görevden erken ayrıldığı gerekçesiyle disiplin cezası verilebilmesi için; usulüne uygun disiplin soruşturması yapılması, tanık ifadelerine başvurulması, varsa konuya ilişkin bilgi ve belgelerden hareket edilmesi gerekmektedir.

Öte yandan, sadece kurum kamera kayıtlarındaki görüntülerden hareketle, memurun görevine geç geldiği veya erken ayrıldığı değerlendirmesinde bulunularak, ilgili memur hakkında disiplin cezası verildiği durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Bu şekilde verilen disiplin cezalarına karşı açılan davalarda, mahkemeler; sadece kamera kayıtlarına dayanılarak memurun göreve geç gelip erken ayrıldığından bahsedilemeyeceği yönünde kararlar verebilmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.