logo yeni

SAĞLIKTA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS EYLEM PLANI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglikta siddetSağlık personeline uygulanan şiddetle mücadele eylem planı belli oluyor.

Bakanlar Kurulu’na sunulan “Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans Eylem Planı”na göre, uygulanması düşünülen adımlar şöyle belirlendi:

♦Daha önce sağlık personeline şiddet gösterenler “Dikkat Alarmı” ile kayıt altına alınarak, bu kişiler tedavi için daha sonra hastaneye gittiğinde, sisteme giriş yapan hemşire, sekreter, doktor ve diğer sağlık personeli uyarı alacak ve kişiye kontrollü tedavi verecek.

♦Sık sık şiddet olayına karışan hastane ve doktor da takip altına alınacak.

♦En çok şiddet olaylarının gerçekleştiği acilde yoğunluğa sebep olan çocuk, kadın doğum ve dahili gibi branşlarda gece poliklinik nöbeti tutulacak.

♦Büyükşehirlerde ilçe merkezlerine mini bir hastane potansiyeline sahip dev toplum sağlığı merkezleri kurulacak. Bu merkezlerde hafta sonları ve akşam saat 22:00’a kadar nöbet tutulacak. Ağır olmayan vakalar burada hizmet alarak acil yoğunluğu azaltılacak.

♦Özel, devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan, kadrolu veya taşeron sağlık personeli ayrım yapılmaksızın şiddet görmesi durumunda, avukat dahil olmak üzere her türlü hukuki destek alacak.

♦Sağlık personeline şiddet uygulayanlar 24 saat nezarethanede gözaltında tutulacak.

♦Ayrıca, sağlık personeline şiddet gösteren kişilerin tutuklu yargılanması için TCK’da gerekli değişiklik yapılacak.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.