logo yeni

DİSİPLİN AFFI BEKLEYEN MEMURLARIN HAYAL KIRIKLIĞI DEVAM EDİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutsuz memurDevlet memurları hakkında verilmiş disiplin cezalarını kısmen veya tamamen affeden çeşitli yasal düzenlemelerin varlığı ve verilen sözlerin yarattığı yeni disiplin affı beklentisine ilişkin hayal kırıklığı sürüyor.  

Geçtiğimiz yıllarda çıkarılan 4455, 5125 ve 6495 sayılı kanunlarla, Devlet memurları hakkında verilmiş olan disiplin cezalarının (kısmen veya tamamen) affına yönelik düzenlemeler yapılmıştı. Öte yandan, 14 Şubat 2005 tarihinden sonra işlenen fiil ve haller nedeniyle verilen disiplin cezalarının affedileceğine dair yapılan bazı açıklamalar, bu cezaların da affedileceği yönünde beklenti yaratmıştı.

Ancak, disiplin affı konusunda oluşan beklenti bugüne kadar karşılanmadığı gibi, yakın zamanda karşılanacak gibi de görünmüyor.

Affedilen disiplin cezaları

23 Nisan1999 tarihinden önce işlenen fiil ve haller nedeniyle verilen disiplin cezaları 4455 sayılı Kanunla affedilmişti.

Öte yandan, 14 Şubat 2005 tarihinden önce işlenen fiil ve haller nedeniyle verilen disiplin cezaları 5525 sayılı Kanunla affedilmişti.

Ayrıca, 02.08.2013 tarihinde yürürlüğe konulan 6495 sayılı Kanun; kılık ve kıyafet düzenlemelerine aykırı fiilleri nedeniyle haklarında verilen disiplin cezaları sonucu 1 Ocak 1990 tarihinden sonra görevlerine son verilen aday memurların ve 28 Şubat 1997 tarihinden sonra (14/2/2005 tarihine kadar olan dönemde) disiplin cezası sonucu memuriyetten çıkarılanların yeniden memuriyete dönmesine imkan tanımıştı.

14 Şubat 2005 sonrasına ilişkin disiplin cezaları

14 Şubat 2005 tarihinden sonra işlenmiş fiil ve haller sebebiyle Devlet memurları hakkında verilmiş olan disiplin cezaları affedilmediğinden, bu cezaların bazılarının memurlara olan olumsuz etkisi devam ediyor.

Ancak, son disiplin affı uygulamasının üzerinden 10 yıldan fazla bir süre geçmiş olmasının yanı sıra, daha önceki af kanunları da göz önünde bulundurulduğunda, yeni bir disiplin affı çıkarılmaması eşitlik ilkelerine de uygun düşmemektedir. Çünkü, 14 Nisan 2005 tarihinde disipline aykırı fiil işleyen memura verilen disiplin cezası affedilmiş iken, bir gün sonra aynı fiili işlemiş olan memur hakkında o fiilden dolayı verilmiş olan disiplin cezası hala etkilerini sürdürebilmektedir.

Öte yandan, Devlet memurları hakkında AKP’nin iktidarda bulunduğu dönemlerde verilmiş olan disiplin cezalarının, yine aynı iktidar döneminde affedileceğini pek düşünmediğimizden, disiplin affı beklentisinin yüksek tutulmaması gerektiği değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.