logo yeni

YURTDIŞI SÖZLEŞMELİ KADIN PERSONELE NEDEN SÜT İZNİ YOK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

dogumDevlet memurlarının sahip olduğu süt izni uygulamasına ilişkin hakların, yurtdışında görevli sözleşmeli kadın personele de tanınması için önerge verildi.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal tarafından verilen soru önergesinde, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Mazeret İzni” başlıklı 104. Maddesinin (f) fıkrası gereğince Devlet memuru kadınların doğum sonrası yarım zamanlı çalışma haklarının yeniden düzenlendiği belirtildi.

Tanal önergesinde, mevcut bazı Bakanlıkların Genelge yayınlayarak yasanın “merkez teşkilatlarda görev yapan bayan memurlar ile yurtdışı teşkilatına sürekli görevle atanmış bulunan bayan memurlar” için uygulanmasını istediğini hatırlatarak, aşağıdaki sorulara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevap verilmesini talep etti:

1) Mevcut bazı Bakanlıkların yayınladığı Genelgede kuramların yurtdışı teşkilatlarında görevli sözleşmeli kadın kamu görevlilerinin genelge kapsamı dışında bırakılmasının gerekçesi nedir?

2) Mevcut bazı Bakanlıkların yayınladıkları Genelgelerde Sözleşmeli kadın kamu görevlilerine ithaf eden bir hükmün bulunmaması Anayasa’nın eşitlik ilkesine, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne ILO Sözleşmesi’ne aykırılık teşkil etmemekte midir?

3) Bakanlıkların yurtdışı teşkilatlarında bulunan Sözleşmeli kadın kamu görevlilerinin de “süt izni”nden faydalanmaları için herhangi bir yasal düzenleme yapılacak mıdır? Yasal düzenleme yapılacaksa ne zaman yapılacaktır? Şimdiye kadar yasal düzenleme yapılmamış olmasının gerekçesi nedir?

4) Bakanlıkların yurtdışı teşkilatlarında bulunan Sözleşmeli kadın kamu görevlilerinin de “süt izni”nden faydalanmalarına ilişkin bir hüküm bulunmamasından kaynaklı şimdiye kadar yaşanmış olan mağduriyetlerin giderilmesi için yapılması düşünülen bir çalışma var mıdır? Herhangi bir çalışma yapılacaksa yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi noktasında nasıl bir çalışma yapılacaktır?

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.