logo yeni

EMEKLİLİK HAKKI ELDE EDEN HER ÖĞRETMEN, İSTEDİĞİ ZAMAN EMEKLİ OLAMIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen 10Devlet memurları, özel kanunlarında belirlenen şartlar dahilinde emekliye ayrılabilmektedirler.

Emekli olabilmek için gerekli koşulları taşıyan memurların istedikleri zaman emekli olmaları mümkün olabilmekle birlikte, özel kanunlarla ilave şartlar getirilen memurlar da vardır. Bu memurlar arasında öğretmenler de yer almaktadır.

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu, Sandık iştirakçilerinin emeklilik hakkı elde edebilmeleri için gereken yaş ve hizmet süresi şartlarını belirlemiştir. Ayrıca, emeklilik hakkı elde etmelerine rağmen, bazı memurların istedikleri zaman emekliye ayrılmalarına özel kanunlarla sınırlama getirilmiştir. Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı emrinde görev yapan öğretmenlerden bazılarının istedikleri zaman emekli olmaları da engellenebilmektedir.

Öğretmenlerin emekliliği

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname;

-Öğretmenlerin emeklilik işlemlerinin Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılacağına,

-Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesinin, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesi şartına bağlı olacağına

hükmetmiştir.

Bu düzenlemeye göre, Milli Eğitim Bakanlığı emrinde görev yapan öğretmenlerin istedikleri zaman emekli olmaları sınırlandırılmıştır. Bir öğretmenin emekliye ayrılması, sadece yılın Haziran ve Temmuz aylarında mümkün olabiliyor. Öte yandan, geçerli bir mazereti olan ya da görev yaptığı il sınırları içerisinde sınıf ve branşında öğretmen fazlalığı bulunan öğretmenlerin talepleri üzerine Haziran ve Temmuz ayları dışında emekli olabilmeleri ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görülmesi durumunda mümkün olabiliyor.

Ancak, öğretmenlerin istedikleri zaman emekli olmalarına sınır getiren düzenlemenin, norm fazlası olanö ğretmenler ile alanında il sınırları içinde norm fazlası öğretmen bulunan öğretmenleri kapsamayacağını; durumu bu şekilde olan öğretmenlerin diğer koşulları taşıyor olmaları durumunda Haziran veya Temmuz ayını beklemeden emekli olabileceklerini değerlendirmekteyiz.

Emekli olan öğretmenin alacağı maaş ve ikramiye miktarları için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.