logo yeni

ANAYASA MAHKEMESİ POLİS MEMURU İKEN ANTRENÖR YAPILAN PERSONELİN ADİL YARGILANMADIĞINA KARAR VERDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

anayasa mahkemesiResmi Gazete’de bugün yayınlanan Anayasa Mahkemesi kararında, geçirdiği rahatsızlık sonucu polis memurluğundan alınarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne antrenör olarak atanan fakat; yeniden polis memurluğuna dönme talebiyle açtığı dava reddedilen kişinin, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Bireysel başvuru neticesinde verilen karara göre, Trabzon Emniyet Müdürlüğünde polis memuru olarak görev yapan bir personele konulan atipik depresyon teşhisi sonrasında, kişinin emekli olup olamayacağı incelendi. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü personelin malulen emekli olamayacağına karar verince polis memurunun, sağlık durumu nedeniyle Genel İdare Hizmetleri sınıfında memur kadrosuna atanması kararlaştırıldı.

Bu kapsamda Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne atletizm antrenörü olarak atanan personelin yeniden polis kadrosuna atamasının yapılması için İçişleri Bakanlığına başvurusu kabul edilmedi. Bakanlığın red işleminin iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesinde açılan dava da reddedildi.

Mahkemenin ret kararında, İçişleri Bakanlığının gerekçesinin yanında davacının geçirdiği rahatsızlık nedeniyle malulen emeklilik talebinde bulunduğu, ancak emekli sandığınca malulen emekliliğinin kabul edilmemesi üzerine polis memurluğundan alınarak genel idari hizmetler sınıfında görevlendirildiği, bu haliyle sağlık yönünden polis olma şartlarını kaybettiği bildirildi.

Eski polis memuru bu karar üzerine Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden "polis memuru olur" raporu aldı.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Danıştay 5. Dairesi, yerel mahkemenin ret kararını onarken, söz konusu personel bu sefer de Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Başvuruda, ilk derece mahkemesinin ret kararının, İçişleri Bakanlığının işlem gerekçesinde olmayan farklı bir gerekçeye dayandığı, sağlık kurulu raporlarının Danıştay tarafından değerlendirilmediği savunuldu.

Yüksek Mahkeme, başvurucunun adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına karar verdi. Kararda, yargılama sırasında tanık dinletme hakkı dahil olmak üzere delillerin ibrazı ve değerlendirilmesinin, adil yargılanma hakkının unsurlarından olduğu belirtildi.

Kararda, başvurucunun temyiz incelemesi öncesinde sağlık raporu sunmasına karşın bunun Danıştay tarafından değerlendirilmediği belirtilerek, bu şekilde başvurucunun adil yargılanma hakkının ihlal edildiği bildirildi.

Karara ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.