logo yeni

AYLIK DERECESİ 1 OLAN HER MEMUR YEŞİL PASAPORT ALABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli5Devlet memurlarından bazıları, çalışırken ve emekli olduklarında hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) kullanabilmekle birlikte, bu pasaportun verilmesinde memurun derecesine de bakıldığından, her memurun bu tür bir pasaport alması mümkün olamamaktadır.

Yeşil pasaport taşıyanların bazı ülkelere vizesiz girebiliyor olması, bu pasaportu memur için cazip kılmaktadır.

Yeşil pasaport hangi memurlara verilir?

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre; birinci, ikinci veya üçüncü derece kadrolarda bulunan ya da bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ile diğer kamu görevlilerine Hususi Damgalı Pasaport (yeşil pasaport) verilebilmektedir.

Memurun hangi derecesi önem taşıyor?

Devlet memurları için; kadro derecesi, kazanılmış hak aylık derecesi ve emekli keseneğine esas dereceden (30/09/2008 sonrası memuriyete girenlerin bu derecesi yok) söz edilmekte ve memurun bu dereceleri her zaman aynı seviyede olmamaktadır. Ayrıca, bu derecelerin her birinin memura etkisi farklı olabilmektedir.

Pasaport Kanunundaki düzenlemeye göre, bir memurun yeşil pasaport alabilmesi için;

-Bulunduğu unvana ait 1, 2 veya 3 üncü derece bir kadroda görev yapıyor olması gerekir.

-Bulunduğu unvana ait 1, 2 veya 3 üncü derece bir kadronun karşılık gösterilmesi suretiyle ya da emekli kesenekleri bu derecelerden kesiliyor olması kaydıyla sözleşmeli çalışıyor olması gerekir.

Buna göre, yeşil pasaport verilirken memurların “kadro derecesine” bakılmakta ve kazanılmış hak aylık derecesi ile emekli keseneğine esas derecesine ise bakılmamaktadır.

Bazı memurların aylık derecesi 1 olsa bile yeşil pasaport alamıyor

Devlet memurlarının bazıları, görev yapmakta oldukları unvanlarda ilk üç derecede kadro ihdas edilmemiş olması nedeniyle, kazanılmış hak aylık dereceleri veya emekli keseneğine esas aylık dereceleri 1, 2 ve 3 olsa bile yeşil pasaport alamamaktadırlar.

Örneğin; kazanılmış hak aylık derecesi 1 olan ve bulunduğu unvana ait 5 inci derece kadroda görev yapan bir memura yeşil pasaport verilmemektedir.

Öte yandan, yeşil pasaport verilmesinin ilgili memurun hizmet süresi ile de doğrudan herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. 40 yıl hizmeti olup ilk üç dereceli bir kadroda görev yapmamış olanlar yeşil pasaport alamazken, 8 yıl hizmeti olup bu pasaport hakkından yararlanan memurlar olabilmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.