logo yeni

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN MAĞDURİYETLERİ GİDERİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen 9Ücretli öğretmenlerin ücretlerinin asgari ücret seviyesine dahi çıkamadığı, sigorta primlerinin büyük kısmını kendilerinin ödediği, yol ve yemek paralarını kendilerinin karşıladığından bahsederek, bu öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda soru önergesi verildi.

CHP Eskişehir milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer tarafından verilen önergede şu ifadelere ve sorulara yer verildi:

“Eğitim sektöründe kaotik sınav sistemi, dershaneden bozma temel liselerin tartışmaları, yurt sorunu, atanamayan öğretmenler ve benzeri sorunlar katlanarak artmaktadır. Bunlar arasında atanamayan öğretmenler çözülmesi gereken en öncelikli sorunlardan biridir.

2016 yılı Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapılmasına rağmen hala (2015 yılında verilen 180.000 formasyonla birlikte) 300.000’in üzerinde atanamayan öğretmen bulunmaktadır. 30.000 öğretmen atamasının gerçekleşmesiyle beraber atama bekleyen öğretmenlerin yüzde 10’undan azı atanmış oldu. Yaklaşık 100.000’in üzerinde öğretmen açığının ise yüzde 25-30 civarı karşılanmış oldu. Aday öğretmenlere ise asaleten atanabilmeleri için daha önce olmayan değerlendirme, yazılı-sözlü sınavlar gibi yeni engeller çıkarıldı. Resmi açıklamalara göre, geriye kalan boş kadrolar ise her zamanki gibi taşeron benzeri bir sistemle, çok düşük ücretlerle çalışacak sözleşmeli öğretmenlerle doldurulacaktır.

Ücretli öğretmenlerin ücretleri asgari ücret seviyesine dahi çıkamamakta, sigorta primlerinin büyük kısmını kendileri ödemekte, yol ve yemek paralarını kendileri karşılamaktadırlar. Yine ücretli öğretmenler eş yardımı almamakta, kendilerine tatillerde ücret ödenmemekte, işsizlik maaşı bağlanmamakta ve tazminat ödenmemektedir.

Bu bilgiler ışığında,

1. Atanamayan öğretmenlerin hem maddi hem de sosyal mağduriyetlerini gidermek için neler yapılmıştır?

2. Atanamayan öğretmenlerin kadro sorunlarının çözümü için ne gibi projeler bulunmaktadır?

3. Ücretli öğretmenlerin ücretlerinin ve sosyal haklarının artırılması için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

4. Bu yıl verilen 180.000 formasyon hangi ihtiyacı karşılamak için verilmiştir?

5. Öğretmen açığının büyük çoğunluğunun kadrosuz ve sosyal hakları bulunmayan ücretli öğretmenlerle karşılanacak olması eğitimin kalitesini daha da düşürmeyecek midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.