logo yeni

PERSONEL SERVİSİNDE GEÇEN SÜRELER MESAİ SÜRESİNİ NASIL ETKİLER?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

servis araciKurumları tarafından sunulan personel servisi imkanından yararlanan Devlet memurları, serviste uzun süre geçirebilmekte ve bazen de servisten kaynaklı aksaklıklar nedeniyle görevlerine geç kalabilmektedirler.

Kamu kurum ve kuruluşları, kendilerine ait ve/veya kiraladıkları taşıtlarla, personelin ikamet yerinden işyerine ve işyerinden de ikamet yerine getirilip götürülmesini sağlayabilmektedirler.

Personel servisi uygulamasına genellikle trafik sıkışıklığının olduğu yerlerde ve işyerine ulaşım imkanının zor olduğu hallerde gidilmekle birlikte, toplu sözleşmelerle bazı kurumlara personel için servis sağlama zorunluluğu da getirilebilmektedir.

Öte yandan, kamu kurum ve kuruluşlarının personel servis hizmetlerine ilişkin hususlar, “Kamu Kurum ve Kuruluşları Personel Servis Hizmet Yönetmeliği” ile belirlenmiştir.

Toplu Sözleşmeye göre personel servisi

2015 yılında imzalanan ve 2016-2017 yıllarına ilişkin belirlemeler içeren Toplu Sözleşmede;

-Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanacağı,

-Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünde yayında çalışan personele gündüz nöbet değişimlerinde servis hizmeti sağlanacağı,

-Enerji, Sanayi ve Madencilik hizmet kolu kapsamında bulunan kurum ve kuruluşlarda normal mesai saatleri dışında vardiyalı çalışan kamu görevlilerine işe geliş ve gidişlerinde servis hizmeti sağlanacağı ve servis hizmetinin ekonomik olmadığı durumlarda mesai günleri gidiş-geliş bedeli dikkate alınarak aylık toplu taşıma kartı bedeli ödeneceği,

-TKİ Genel Müdürlüğüne bağlı Biga ve Çan İşletmeleri ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Bigadiç, Kırka, Emet ve Bandırma İşletmelerinde görev yapan kamu görevlilerinin, diğer statüdeki personelin ücretsiz olarak yararlandığı personel servis hizmetlerinden aynı şekilde ücretsiz olarak yararlandırılacağı

hüküm altına alınmıştır.

Personel servisinde geçen süreler

Devlet memurlarının, kurumları tarafından sunulan servis imkanından yararlanması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Öte yandan, kurumlar için geçerli olan mesai saatleri belirlenmiş olup, bu saatlerde memurun görevi başında bulması da yasal bir zorunluluktur (izinli olma veya kabul edilebilir bir mazeretin varlığı hali hariç).

Ayrıca, Devlet memurlarına kurumları tarafından sunulan taşıt servisinde geçirilen sürelerin, mesai saatinden sayılacağına ilişkin herhangi bir düzenleme de mevcut değildir.

Bu nedenle, memurların taşıt servisinde geçirdikleri süreler, mesai süresinden sayılmamaktadır.

Servis geciktiği için mesaiye geç kalan memura ceza verilmesi

Mesai günlerinde ve saatlerinde görevleri başında bulunmaları zorunlu olan Devlet memurunun, mazeretsiz veya izinsiz olarak göreve geç gelmesi durumunda hakkında disiplin cezası verilir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, göreve geç gelen veya erken ayrılan memur hakkında, görevinde ve davranışlarında daha dikkatli olması gerektiği hususunun yazılı olarak bildirilmesi suretiyle UYARMA cezası verileceğine hükmetmiştir.

Öte yandan, göreve geç geldiği için Uyarma cezası verilen memurun, 5 yıl içinde yeniden göreve geç gelmesi durumunda, 657 sayılı Kanunun tekerrür hükümleri gereği hakkında KINAMA cezası uygulanır.

Bu çerçevede, normal koşullarda görevine süresinde gitmek için ikametgahından ayrılarak, kurumun sunmuş olduğu servis imkanının kullanan memurun, kusuru bulunmaksızın; servisin çeşitli sebeplerle durağa geç gelmesi veya servise bindikten sonra çeşitli sebeplerle (trafik, kaza vs) işyerine geç ulaşılması hallerinde, göreve geç gelen memur için kabul edilebilir bir mazeretin varlığından söz edilebileceğinden, bu durumda memur hakkında disiplin cezası uygulanmaması gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.