logo yeni

ADAY ÖĞRETMENLERİN SÖZLÜ SINAVLARI DEVAM EDİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

meb2Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasına göre, geçen yılın şubat ayında ataması yapılan 14 bin öğretmen adayına yönelik ilk kez uygulanan “sözlü sınavlar“ 81 ilde sürüyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, ilk kez ataması yapılan 14 bin öğretmene yönelik sözlü sınav uygulamalarının bu yıl başlatıldığını hatırlatarak, yazılı sınavların 19 Mart´ta 81 ilde gerçekleştirildiğini, sözlü sınavların da 21 Mart´ta başlatıldığını belirti. Kurt, "Aday öğretmenlerimizin illerde kurulan 99 komisyonda sözlü sınavları devam ediyor. Sadece Şırnak´ta, devam eden terör operasyonları nedeniyle sözlü sınav yapılmıyor. Buradaki öğretmenlerimizi Cizre´de sözlü sınava alıyoruz" dedi.

Öğretmen sayısının 3 katı kadar üretilen sözlü sınav sorularının, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlandığını, güvenlikli ortamda illere sevk edildiğini belirten Kurt, mülakat komisyonlarında her gün ayrı bir kutunun açılarak her öğretmene ayrı bir sorunun sorulduğunu ve aynı ilde başka bir öğretmene aynı sorunun çıkmaması şeklinde bir sistemin uygulandığını, öğretmenlerin soruları tamamen kendi tercihleri doğrultusunda çekip cevapladığını anlattı.

Aday öğretmenlerin temsil kabiliyeti ölçülüyor

Sözlü sınav komisyonlarına 4 bölümden oluşan bir değerlendirme formu hazırladıklarını bildiren Kurt, "Bu forma göre öğretmenlere puan veriliyor. Öğretmen adaylarımız, çektikleri zarftan iki soruya yanıt veriyor. Bu sorulardan biri, adaylarımızın temsil kabiliyetini, bilgi düzeyini aktarma seviyesini, diğer soru ise teknolojik ve bilimsel gelişmeleri takip özelliğini ölçüyor." diye konuştu.

Komisyonlarda yer alan 5 üyenin, sözlü sınav sonuçlarını her günün sonunda bilgisayar ortamında bakanlığın bilişim sistemi "mebbis"e girdiğini aktaran Kurt, "Öğretmen adaylarımızın 8 Nisan´da sözlü sınavları tamamlanacak, 11 Nisan´da mülakat sonuçları açıklanacak, sınava itirazlar ise 15 Nisan´a kadar alınacak. Herhangi bir mazeretten dolayı sözlü sınava giremeyen adayların da bu tarihlerde sınava alınarak mağduriyetleri giderilecek. Yazılı ve sözlü sınav sonuçlarını, 18 Nisan´da açıklamayı düşünüyoruz." bilgisini verdi.

60 puanı geçen adayların asaleten atamaları yapılacak

Kurt, "Hem yazılı hem de sözlü sınav ortalaması 60 puanı geçen adayların, asaleten atamaları yapılacak. Bu puanı alamayan öğretmenler ise 1 yıl daha aday öğretmen olarak kalacak ve yine aynı şekilde yazılı ve sözlü sınav aşamalarından geçecek." dedi. Kurt, geçen yıl ataması yapılan 35 bin öğretmen adayının bu yılın ekim ayında, yazılı daha sonra da sözlü sınava alınacaklarını belirtti.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.