logo yeni

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YAPTIKLARI HATALARI BİLDİRMEYE BAŞLADI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik5Sağlık çalışanlarının tıbbi süreçlerde yaptıkları hataları bildirebilecekleri “Güvenlik Raporlama Sistemi”ne ilk günde 92 hata bildirildi.

Sağlık çalışanları arasında ilk günde yapılan hata bildirimleri içinde hemşireler ilk sırayı aldı. Bakanlık tarafından uygulamaya konulan “Güvenlik Raporlama Sistemi”nde, hastanelerde görevli hekimden hemşireye, asistandan temizlik görevlisine kadar herkes bu sisteme girerek tıbbi süreçte yaptıkları hataları bildirecek. Platform ile tıbbi süreçler içinde en çok hata yapılan yerler saptanmaya çalışılacak.

Sağlık çalışanlarının ders çıkarmalarının da amaçlandığı hata bildirim sistemi ile en basitinden en ciddi hatalarına kadar her türlü yanlış uygulamalarının kaydı tutulacak. Daha sonra sisteme girilen veriler kontrol edilerek ek sık yapılan hatalar sıralanacak ve bu hataların tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacak.

Sağlık çalışanlarının platforma hatalarını bildirmelerini sağlamak için de bazı önlemler alındı. Buna göre, platforma hatasını bildiren sağlık çalışanının IP adresi, lokasyon bilgisi, kişi adı ya da kişisel bilgisi veri tabanına kaydedilmeyecek. Veriler, sağlık tesislerinin hata risklerine karşı önlem alma amacı ile gerçekleştirdiği faaliyetlerde yol gösterici olacak. Sistemle sağlık çalışanlarının yaygın hatalar konusunda daha bilinçli olması hedeflenecek.

“Güvenlik Raporlama Sistemi” çok yeni olmasına rağmen şu ana kadar 92 hata bildirimi yapıldı. Bunlardan 55'ini ilaç hatası, 21'ini cerrahi hata ve 16'sını da laboratuvar hatası oluşturdu. Mesleklere göre hata bildirimleri incelendiğinde şu anki verilere göre en çok hemşirelerin ve cerrahi branştaki uzman hekimlerin hata yaptığı ortaya çıktı. Bildirilen hatalardan bazıları:

-Ameliyat bölgesi ve tarafı işaretlenmedi.

-Hasta kimliği, ameliyat yeri ve cerrahi işlem doğrulanmadı.

-Hasta transferine sağlık çalışanı eşlik etmedi.

-Hastanın makyaj, protez ve değerli eşyalarının çıkarıldığı teyit edilmedi.

-İhtiyaç duyulabilecek görüntüleme cihazları kontrol edilmedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.