logo yeni

YABANCI DİL KURS ÜCRETİNİZİN AYLIK 534 TL’SİNİ KURUMUNUZ ÖDEYEBİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yabanci dil2016 yılında, kamu çalışanlarının bazılarının katılacakları yabancı dil kurslarına ait ücretlerin aylık 534 TL’si ilgili kurumlar tarafından karşılanabiliyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarının 2015 yılında en çok 500 TL’sini karşıladıkları yabancı dil kurs ücretlerinin bu yıl 534 TL’ye kadar olan kısmı karşılanabilecek.

Kamu çalışanlarının yabancı dil kurs ücretlerinin, hangi hallerde ve hangi personele ne miktarda ödeneceği, ilgili mali yıl bütçe kanununda düzenlenmektedir. Bu kapsamda, 16 Mart tarihinde yayımlanan 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda da konuya ilişkin belirlemeler yapılmıştır.

Hangi personelin yabancı dil kurs ücreti karşılanır?

2016 yılı için Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda yer alan belirlemelere göre;

-Kurumlarda üst yönetim görevlilerinde bulunanların,

-Mesleğe özel yarışma sınavıyla (özel kanunlarla bu mesleklere atananlar dahil) atanmış personelinin,

-İç denetçilerin,

-Uzmanlık programlarına ve mesleki eğitimlere devam için ön şart olarak yabancı dil kurslarına katılması gereken personelin,

-Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtdışı kadrolarında görevlendirilen personelin,

-Lisansüstü eğitim amacıyla yurt dışına gönderilenlerden yurt dışında zorunlu olarak yabancı dil kurslarına katılması gereken personelin

katılacakları yabancı dil kursları için ödenecek ücretin bir kısmı kurumları tarafından karşılanacak.

Kurs ücretinin ne kadarı ödenir?

2016 yılında, yabancı dil kurs ücreti karşılanacak olan personele kurumları tarafından yapılacak ödeme, yabancı dil kurs ücretinin en çok %60’ı (gelir vergisi kesintisi yapılmaksızın) kadar olacak ve ödeme yapılacak aylık tutar en çok 534 TL olacak.

Ayrıca, daha önceki yıllarda kurumlarca ücreti karşılanan yabancı dil kurs süreleri de dahil olmak üzere, bir personele en çok 9 ay için yabancı dil kurs ücreti ödenebilecek.

Öte yandan, lisansüstü eğitim amacıyla yurt dışına gönderilenlerin yurt dışında katıldıkları zorunlu yabancı dil kurslarının sömestre esasına göre olması halinde bir sömestre, sömestre esasının uygulanmadığı hallerde ise 3 aya kadar olan kurs gideri kurumları tarafından karşılanacak.

Kurumların hizmet satın alması yoluyla açılacak yabancı dil kurslarından yararlanacakların kapsamı, yararlanma süresi ve ücret ödemelerinde de aynı usuller uygulanacak.

Kurs ücretinin ödenebilmesi için gerekli şartlar

Yabancı dil kurs ücretinin bir kısmı ödenebilecek olan kamu personelinden, lisansüstü eğitim amacıyla yurt dışına gönderilenler ile TSK’nın yurtdışı kadrolarında görevlendirilenler dışında kalanlara, ödeme yapılabilmesi için;

-Yabancı dil kurslarına normal çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde katılmaları,

-Kursa katılmalarının ilgili veya bağlı oldukları bakanın onayıyla uygun görülmüş olması,

-Katıldıkları kursun, yurt içinde yerli veya yabancı dernek, vakıf veya kuruluşlarca açılan ve yeterlilikleri Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilmiş kurslardan veya üniversiteler tarafından açılmış dil kurslarından olması

gerekiyor.

Öte yandan, TSK’nın yurtdışı kadrolarında görevlendirilenlere yabancı dil kurs ücreti ödenebilmesi için, personelin; Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek dillerle ilgili bir kursa gidiyor olması ve 2016 yılında kursa gönderilmesi uygun görülen 120 kişi arasında bulunması gerekecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.