logo yeni

EMNİYET SİVİL MEMURLARININ SORUNLARI İÇİŞLERİ BAKANINA SORULDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur3Emniyet teşkilatında görev yapan personelden, Emniyet Hizmetleri Sınıfı kapsamında olmayanların sorunları, TBMM’de soru önergesi yoluyla gündeme getirildi.

Konuyu gündeme getiren CHP Artvin Milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN, verdiği soru önergesinde; Emniyet Teşkilatında görev yapan sivil memurların sorunlarından söz ederek bu sorunların çözümü konusunda neler yapılacağını sordu.

Milletvekili BAYRAKTUTAN soru önergesinde; Emniyet Teşkilatı Kanununda sivil memurlarla ilgile düzenleme bulunmadığını, polis memurlarının güvenlik hizmetini rahat yapabilmesi için büro ve teknik hizmetlerde çalıştırılmak üzere sivil memur istihdam edildiğini, Emniyet Genel Müdürlüğünün bazı şubelerinin daire başkanına kadar sivilleşmesinin hem polisler için hem de hiyerarşide yer bulamamış Sivil memurlar için son derece önemli olduğunu, yıllarca sivil memurların hakları ile ilgili beklenen düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle Sivil memurların teşkilatta üvey evlat gibi mutsuz ve huzursuz çalıştığını belirtti.

BAYRAKRTUTAN, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından cevaplandırılmak üzere de şu soruları sordu:

1-Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kaç Sivil Memur çalışmaktadır? Sivil Memurların hakları ile ilgili her hangi bir yasal çalışmanız var mıdır?

2-Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatlarında Polislerle mesai arkadaşı olan sivil memurların can güvenliği tehlikededir. Sivil Memurlara da güvenlik tazminatı ve hizmette yıpranma hakkı verilmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?

3-İlgili Bakanların “Emniyette polis büroda çalışmayacak, Onun yerine sivil memur alınacaktır.” açıklaması yıllardır yükselme sınavı hayalleri kuran Emniyetteki sivil memurların beklentisini artırmıştır. Sivil Memurlar için yükselme sınavları açmayı planlıyor musunuz?

4-Teşkilat mensubu Sivil Memurlar görevleri süresince silah taşıma ruhsatı kullanmaktadırlar. Bu ruhsatlar Emekli olduklarında iptal edilmekte bulundurma ruhsatına çevrilmektedir. Taşıma ruhsatlarının; emeklilik halinde polis memurlarında olduğu gibi can güvenliği gerekçesiyle devam ettirilmesini düşünüyor musunuz?

5-Emniyet teşkilatı bünyesindeki polislerin yararlandığı ödül, taltif, şehir içi ulaşıma ücretsiz binme, fazla mesai gibi haklarından Sivil Memurların da yararlanmasını sağlayacak bir düzenleme yapacak mısınız?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.