logo yeni

SAĞLIK PERSONELİNE UYGULANAN ŞİDDETE KARŞI YENİ ÖNLEMLER BAKANLAR KURULUNA GELECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglikta siddetSağlık çalışanlarının uğradığı fiziksel ve sözlü şiddete karşı yeni önlemler alınması planlanıyor. Bu çerçevede  fiziksel ve sözlü şiddet uygulayanların tutuklanmasının kolaylaştırılması ve bu yönde “2 yıldan az cezalardaki tutuklama yapamama” düzenlemesinin kaldırılması düşünülüyor.

TCK 100. maddede yapılacak değişiklikle sağlık çalışanlarına yönelik tehdit ve hakaret suçları tutuklama sebebi sayılacak. Sözlü şiddet olan tehdit ve hakaretin sınırlarına çarşamba günü yapılacak Bakanlar Kurulu’nda karar verilecek.

Ayrıca polisin eylemde bulunanı 24 saat gözaltında tutma yetkisinin de hassas bir şekilde kullanılması sağlanacak. Daha önce sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara yönelik 24 saatlik gözaltı hakkı tam olarak uygulanmıyordu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada, hekime ve sağlık çalışanlarına şiddeti önlemede yeni bir çalışma içinde olduklarını belirterek, “Bu hafta inşallah Bakanlar Kurulu’na getireceğiz. Şu anda mahkemelerin iki yıldan az olan cezalarda tutuklama yetkisi yok, tutuklama yapamaz. Şimdi hekime ve sağlıkçıya şiddet uygulayan kim olursa tutuklayabilecek. Eskiden olduğu gibi 2 yıl süre sınırı olmayacak. En caydırıcı olan bu. Bunun dışında daha farklı uygulamalar daha var. Onları da çarşamba günü Bakanlar Kurulu’na sunduktan sonra ve onların da artı eksi önerilerini aldıktan sonra yol haritamız çıkmış olacak” diye konuştu.

Son 3 yılda sağlık çalışanlarına sözlü ve fiziksel şiddetin sürekli yükselmesi bu adımın atılmasında etkili oldu. Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre 2013’te 7 bin 157 sözel şiddet, 3 bin 558 fiziksel şiddet (toplam 10 bin 715), 2014’te 7 bin 227 sözel şiddet, 3 bin 947 fiziksel şiddet (toplam 11 bin 174), 2015’te 8 bin 221 sözel şiddet, 3 bin 694 fiziksel şiddet (toplam 11 bin 915) gerçekleşmiş. Yani verilere göre sağlık çalışanları 2015’te günde ortalama 10 fiziksel şiddet, günde ortalama 22 sözel şiddet olayıyla karşı karşıya kalmış.

Bu hafta çarşamba günü yapılacak Bakanlar Kurulu’na gelecek ve değerlendirilecek olan sağlıkta şiddeti önleme eylem planını Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 14 Mart Tıp Bayramı’nda açıklaması planlanıyor. Davutoğlu’nun sağlıkçılara yıpranma başta olmak üzere özlük hakları gibi bazı müjdeler de vereceği öğrenildi.(Kaynak/Milliyet)

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.