logo yeni

BİRDEN FAZLA YÜKSEKLİSANS YAPMANIN MEMURİYETE ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

akademikDevlet memurları, memuriyete girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yüksek lisans yapmaları durumunda, haklarında ilave kademe ilerlemesi uygulanmaktadır.

657 sayılı Kanunun 36/A/9 uncu maddesinde; memurluğa girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yükseköğrenim üstü master derecesi almış olanlara bir kademe ilerlemesi uygulanacağını hükme bağlamıştır.

Bu hükme istinaden, yükseköğrenim üstü master derecesi (yüksek lisans) almış olan memurlar hakkında ilave bir kademe ilerlemesi uygulanmaktadır.

Birden fazla yüksek lisans

Devlet Memurları Kanunu, yüksek lisans yapanlara bir kademe ilerlemesi verileceğini hükme bağlarken, yüksek lisans yapıp bir kademe ilerlemesinden yararlanan memurun mesleğiyle ilgili öğrenim dallarında doktora yapması durumunda ise ayrıca iki kademe ilerlemesinden yararlanacağı belirtilmiştir.

Kanunda yer alan düzenlemeye bakıldığında, “lisans üstü öğrenim görme” karşılığında memurlara bir kademe ilerlemesi verileceği, lisansüstü öğrenimin sayısının ve alanının, verilecek kademe ilerlemesinin sayısını etkilemeyeceği görülmektedir.

Bu itibarla, memuriyet dışında ya da memuriyet sırasında yapılan yüksek lisans (master) öğrenimi nedeniyle memurlar hakkında ilave bir kademe ilerlemesi uygulanacağı; yüksek lisans yaptığı için kademe ilerlemesinden yararlananların, yeniden yüksek lisans yapmaları durumunda ise yeniden ilave kademe ilerlemesi yapamayacağı değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.