logo yeni

ADAY ÖĞRETMENLER İÇİN YETİŞTİRME PROGRAMI BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen3Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk defa uygulanmaya başlayan aday öğretmen yetiştirme programı yarın başlıyor.

Bu ay içinde ataması yapılan 30 bin aday öğretmene ve bu adaylar için belirlenen danışman öğretmenlere yönelik başlatılan eğitim seminerleri sona erdi.

Ayrıca Bakanlık tarafından aday öğretmenlerin yetiştirme programına alınacakları il tercihleri de sonuçlandırıldı.

Aday öğretmenlerin yerleştirildikleri okulların açıklanmasıyla birlikte yetiştirme süreci yarın başlayacak ve 31 Ağustos tarihine kadar sürecek. Aday öğretmenler, 31 Ağustos itibarıyla atandıkları illere gidecekler ve 1 Eylül'de görevlerine başlayacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, aday öğretmenlerin maaş hakkının 1 Mart’tan itibaren başlayacağı da açıklanmıştı. Bu arada, istatistiklere göre, aday öğretmenlerin en çok tercih yaptığı il İstanbul olurken, İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etti.

Yetiştirme programı kapsamında, danışman öğretmenler, stajyer öğretmenlerin derslerine girmesini ve ders anlatım tekniklerini, öğrenci psikolojisini, ödev verme yöntemini anlamasını sağlayacak. Ayrıca staj döneminde bulunan öğretmenler, okul müdürü ve il milli eğitim müdürünün yanında da çalışarak, resmi yazışma ve kurumlar arası işlem yapma yöntemlerini, okuldaki müdürün, müdür yardımcılarının, nöbetçi öğretmenlerin işlerini, yazışma örneklerini ve mevzuatı öğrenmiş olacak. Bunun için stajyer öğretmenler haftanın 5 günü staj yaparken, bu sürenin 3 günü okulda, 1 günü okul müdürünün yanında, 1 günü de il milli eğitim müdürlüğünde geçecek. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.