logo yeni

GECE VARDİYASI VE GECE NÖBETİ GÖREVLERİNİN VERİLEMEYECEĞİ MEMURLAR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

fazla calisma3Devlet memurlarına, kurumları tarafından yürütülen hizmetlerin süreklilik arzetmesi durumunda, gece vardiyası veya gece nöbeti görevi verilebilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülen ve günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarının gece saatlerinde de görev yapması söz konusu olabilmekle birlikte, bazı personele gece vardiyası veya gece nöbeti verilmesi Kanun ile yasaklanmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemeyle, engelli memurlar ile kadın memurlardan bazılarına gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceği hükme bağlanmıştır.

Gece vardiyası ve nöbet görevi verilemeyecek olanlar

-Engelli memura, kendisi istemedikçe gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

-Tabip raporuyla gerek görülmesi halinde, hamile memura hamileliğinin 24 üncü haftasından önceki dönem içinde gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

-Hamile memura, hamileliğinin 24 üncü haftasından itibaren gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

-Doğum yapan memura, doğum tarihinden itibaren 2 yıllık süre içerisinde gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Bu durumda, çocuğun yaşıyor olup olmadığına bakılmaz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.