logo yeni

ÇÖZÜMLEYİCİ VE PROGRAMCILARIN EK GÖSTERGE TALEBİNE MALİYE NE DEDİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ek gostergeGenel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamındayken Bakanlar Kurulu Kararıyla 2013 yılında Teknik Hizmetler Sınıfına alınan Programcı ve Çözümleyici kadro unvanlı personel, unvanlarıyla ilgili ek gösterge belirlenmesi için girişimlerini sürdürüyor.

Programcı ve Çözümleyicilerin ek göstergesi

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamında iken, Programcı ve Çözümleyiciler hakkında unvanları esas alınarak ek gösterge belirlenmemiş ve GİH sınıfına dahil olup da Ek Gösterge Cetvelinde unvanları sayılanlar dışında kalanlar için belirlenmiş ek göstergeler uygulanmaktaydı. Bu belirlemeye göre, yükseköğrenim görmüş ve 1 inci derece kadroda bulunan Programcı ve Çözümleyiciler 2200 ek göstergeden yararlanmaktaydı.

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına alındıktan sonra, 657 sayılı Kanun eki Ek Gösterge Cetvelinde bu personel hakkında unvan bazında bir düzenleme yapılmadığından, Teknik Hizmetler Sınıfına dahil olup da Ek Gösterge Cetvelinde unvanları sayılanlar dışında kalanlar için belirlenmiş ek göstergeler haklarında uygulanmaktadır. Bu belirlemeye göre, yükseköğrenim görmüş ve 1 inci derece kadroda bulunan Programcı ve Çözümleyiciler 2200 ek göstergeden yararlanmaktadırlar.

Maliye Bakanlığına yapılan bilgi edinme başvurusu ve Bakanlığın cevabı

Maliye Bakanlığına yapılan bir bilgi edinme başvurusunda;

“Kamuda çalışan programcı ve çözümleyiciler th sınıfına alındıktan sonra maliye bakanlığı tarafından ek göstergelerin tespit edilmesi gerekiyordu. Yaklaşık 2 seneden beri programcı ve çözümleyiciler ek göstergesiz ve ths tablosunun en alt bendinde bekletilmektedirler.

1- Kamuda ki Programcı ve Çözümleyicilerin ek göstergesinin iki senedir tespit edilmemesi ve hala sonuçlandırılamamış olmasının nedeni nedir?

2- Kamuda ki programcı ve çözümleyici unvanlarının ek göstergesinin tespiti konusunda 01.01.2014 tarihinden bu yana herhangi bir somut ilerleme kat edilmiş midir?

3- Kamuda ki Programcı ve Çözümleyici unvanlarının ek göstergesi ne zaman tespit edilecektir?”

diye sorulmuştu.

Maliye Bakanlığının verdiği cevap

Programcı ve çözümleyicilerin ek göstergesi konusunda, bilgi edinme kapsamında yapılan başvuruya, Maliye Bakanlığı tarafından; “Bakanlığımıza hitaben yazdığınız bilgi edinme başvurunuzda belirtmiş olduğunuz husus mevzuat değişikliği gerektirmekte olup Bakanlığımızca yürütülmekte olan bir çalışma bulunmamaktadır. Bilgilerinize sunulur.” şeklinde cevap verildi.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.