logo yeni

ÜNİVERSİTE İDARİ PERSONELİ İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 2Üniversite İdari Personel Sendikası Genel Merkezi (Üni-Per-Sen), idari personelin özlük haklarının iyileştirilmesi ve ilk etapta sağlık, eş veya eğitim gibi sebeplerle tayin dönemi açılması talebiyle imza kampanyası başlattı.

Konuya ilişkin olarak, Üni-Per-Sen’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yıllar yılı alışılagelmiş çaresizliği devam eden Üniversite İdari Personeli'nin durumu geride bıraktığımız 2015 yılında da pek değişmedi. Yapılan toplu sözleşme görüşmeleriyle adeta yine yok sayılan ve 2016 ve 2017(toplu sözleşmenin geçerli olduğu yıllar) yılları da şimdiden heba olan idari personelin umudu olmak için kurulan sendikamız yavaş yavaş bir yılını dolduruyor.

Her yıl özlük ileri gitmesi gerekirken sürekli geri giden idari personelin son yıllarında kaybettiklerine şöyle bir bakacak olursak kuruluş amaçlarından biri milli eğitim sendikalarından idari personeli kurtarmak ve üniversitelerde idari personel olarak çalışanların da var olduğunu ortaya koymak olan Sendikamızın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Şöyle yakın zamanda kayıplarımızdan bahsedecek olursak zaten hiç bir kısmında normal mesai alamayan idari personel arkadaşlarımız, bir düzgün olarak aldıkları II. öğretim ücretleri önce tamamen kaldırılmış sonra da adeta "ölümü gösterip sıtmaya razı etmek" sözünü kanıtlarcasına kısıtlı olarak geri getirilmiştir. Bu kısıtlamalar aslında II. öğretimde ekstra görev yapan idari personele bir nevi sana ödeme yapmıyorum anlamına gelmektedir. Son yıllarda maaşı da sürekli artan döviz kurları karşısında eriyen ve maaş dışında hiç bir ek geliri ya da tazminatı olmayan üniversite idari personeline yılın son günlerinde  bir darbe de Anadolu Üniversitesi'nden gelmiş bulunmaktadır.

Şöyle ki geçmiş yıllarda bütün devlet üniversitelerinde olmasa da bir çoğunda idari personellere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavlarında gözetmen olarak görev verilmekte, bu yolla üniversite idari personeli de bir ek gelire kavuşmuş olmaktaydı. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğün 2015'in son günlerinde aldığı bir kararla idari personeli adeta sadece hamal olarak görerek kurye ve kaloriferci v.b görevlerde görev alabileceğini duyurmuş, idari personelden kalan görevleri de Bakanlığına bağlı kurumlarda görev yapan değerli öğretmenlerimizi sanki Milli Eğitim Bakanlığı'ndan hiç sınav görevi almıyorlarmış gibi dahil etmiştir.

Ayrıca 2016 yılı için Ocak-Haziran ayı arasında %6 ve Temmuz-Aralık ayı arasında %5 zam verilen kamu görevlilerinin tamamına kümülatif olarak yaklaşık%11,3 zam yapılarak kamu görevlilerinden alınan gelir vergisinin matrahı 1. basamak üst sınırı 12.000 TL'den 12,600 (yani %5) oranında arttırılarak bir çok kamu görevlisinin %15'lik %20'lik gelir vergisine geçişi daha da erkene çekilerek yapılan zamda gelir vergisi adı altında geri alınmıştır. En azından gelir vergisi diliminin yapılacak zaman kadar arttırılarak (yani 12.000 + %11,3) 13.356 TL 'sına çıkarılması daha adil bir yaklaşım olacaktı.

Aynı idari personelin üstüne üstlük bir çok üniversitede özellikle de 2006 ve sonrasında kurulanlardan özür grubu sebepleri bile olsa tayini için muvafakat alamamakta, hatta birçok arkadaşımız gidecek kurum bile bulamamaktadır. Çünkü önce muvafakat aşamasında gelmeden gideceği kurumu kendisi bulması gerekmektedir. Hem düşük maaş, hem eksik özlük haklarının üstüne bir de eş, sağlık ve eğitim gibi özür durumlarında bile nakil olmakta zorlanan idari personelin her geçen gün durumu gittikçe kötüleşmektedir.

Toparlayacak olursak Üniversite İdari Personelinin tek gerçek sesi olan Sendikamız acil olarak İdari Personel için seyyanen maaş zammı (en az 250 TL - en fazla 750 TL), II. öğretim ücretlerinde sınırlamaların kaldırılmasını, II.öğretim ücretinin ödendiği mesai ücreti olan 1,74 TL komik olan saat ücretinin en az iki katına çıkarılmasını ve ücretini II.öğretim yapılmayan birimlerde zaman zaman iş yoğunluğu sebebiyle ya da  II.öğretim yapılan birimlere destek olunması sebebiyle mesaiye kalan personele de ödenmesine, Şube müdürü, yüksekokul, fakülte, enstitü sekreterleri, genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3600 yapılmasına ve makam tazminatlarının ödenmesine , İdari personele Üniversiteler arasında geçişini kolaylaştıracak en azından ilk etapta sağlık, eş veya eğitim gibi sebeplerle tayin dönemi açılmasını talep etmektedir.

Konu ile ilgili imza kampanyamıza imza vererek destek ol idari personel ... Haydi Üniversite İdari Personeli sıra sende

İMZA KAMPANYAMIZ

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.