logo yeni

ADAYLIK SÜRESİ NEDEN HERKES İÇİN AYNI DEĞİL?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

aday memurİlk defa Devlet memuriyetine girenler, belli süreli adaylık dönemi sonrasında asil memur olarak atanmakta, ancak her memurun adaylık süresi aynı olmamaktadır.

Devlet memuriyetine ilk defa girenler hakkında aday memurluk hükümleri uygulanmakla birlikte, özel yasal düzenlemelerle memuriyete geçirilenler (düzenlemede aksine hüküm yoksa)ile istisnai memur kadrolarına atananlar, adaylığa tabi tutulmamaktadırlar.

Aday memurluk

Devlet Memurları Kanununa göre, yapılacak sınavlar neticesinde ataması yapılan memurlar önce memur adayı olarak atanmakta ve adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamamaktadır. Öte yandan, aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, sonra da sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları gerekmektedir.

657 sayılı Kanunun aday memurluğa ilişkin hükümleri çerçevesinde, aday olarak göreve başlatılan memurların adaylık eğitimleri ilgili kurumlar tarafından en az 1 yıl ve en çok 2 yıl içerisinde tamamlanmak zorunda olmakla birlikte, bu eğitimler kurumlar tarafından farklı sürelerde ve zamanlarda verilebildiğinden, asil memuriyete geçiş süresi kurumlara göre ve kurumlarda adaylık eğitimine alınan personel gruplarına göre farklı olabilmektedir.

Adaylık süresi

Adaylık süresi en az 1 ve en çok 2 yıl olacağından, kurumların 2 yılı aşmayacak şekilde adaylık süresini belirleme konusunda takdir hakları bulunmaktadır. Ancak, adaylığın kaldırılma süresinin 2 yılı aşmasına imkan veren bir yetki ise kurumlara bırakılmamıştır.

Öte yandan, konuya ilişkin olarak Danıştay tarafından verilen bazı kararlarda; bir yıllık adaylık süresinin doldurmuş olmasının asalet tasdikini zorunlu kılmayacağı, adaylık süresi (2 yıl) sonunda adaylığın kaldırılıp kaldırılmaması konusunda idarece bir karar verilmesi gerektiği ve idarenin adaylık süresini (2 yıllık süreyi) uzatmaya yetkisinin bulunmadığına ilişkin değerlendirmelere rastlanmaktadır.

Bu çerçevede;

-Aday memurlukta 1 yılın tamamlanmış olmasının, doğrudan adaylığın kaldırılacağı anlamına gelmeyeceğini,

-Adaylık eğitiminin tamamlanmadığı ya da yapılamadığı gerekçesiyle veya başka gerekçelerle, kurumların aday memurluk süresini 2 yıldan daha fazla süreye çıkaramayacaklarını,

-Asil memuriyete atanma tarihinin, adaylıkta 1 inci yılın tamamlandığı tarih ile 2 yılın tamamlanma tarihi arasında olması gerekeceğini,

-Adaylık süresinin her memur için aynı olmamasının; adaylık eğitimlerine ilişkin süreler ve eğitimlerin yapılma zamanı gibi hususlarda, kurumların değerlendirme ve uygulama farklılıklarından kaynaklandığını

söyleyebiliriz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.