logo yeni

EMNİYET PERSONELİNE VERİLECEK CEZALARIN TÜZÜKLE BELİRLENMESİ KURALI İPTAL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

polisEmniyet Personeli hakkında uygulanacak disiplin cezalarının Tüzük ile belirlenmesi hususu, Anayasaya aykırı görülerek iptal edildi.

3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun 83 üncü maddesi ile, Emniyet Personeline uygulanan disiplin cezalarının çıkarılacak tüzük ile belirlenmesine hükmedilmiş ve bu çerçevede yürürlüğe konulan Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü ile de emniyet personeli hakkında uygulanacak disiplin hükümleri belirlenmiştir.

Hakkında 6 ay süreli durdurma cezası uygulanan emniyet personeli tarafından açılan davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiası, İdare Mahkemesi tarafından Anayasa Mahkemesine taşınmış ve 3201 sayılı Kanunun 83 üncü maddesinde yer alan “Gerek inzibat komisyonları tarafından ve gerek salahiyet dairesinde re'sen verilecek inzibаt cezalarını icap ettiren fiil ve hareketlerin ne olduğunu ve cezaların derecе ve miktarı, polis meslеğinin haiz olduğu hususiyet ve ehemmiyet gözetilerek tanzim edilecek nizamnamede tayin olunur. Memuriyette ihraç cеzası müstesnadır.” şeklindeki cümlenin iptali istenmişti.

Konuyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, kanunla düzenlenmesi gereken hususların tüzükle belirlenemeyeceğinden hareketle, 3201 sayılı Kanunun 83 üncü maddesinin birinci cümlesinin Anayasaya aykırı olduğuna ve iptaline hükmetti.

Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararı, bugünden itibaren 1 yıl sonra yürürlüğe girecek. İptal kararının yürürlüğe girmesinden sonra, emniyet personeli hakkında tüzük hükümlerine göre disiplin cezası verilemeyecek. Önümüzdeki 1 yıllık sürede yasama organı tarafından, emniyet personelinin disiplin cezaları konusunda yasal düzenleme yapılması gerekecek.

Anayasa Mahkemesi Kararı için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.