logo yeni

GÖREVE BAŞLATILMAYAN İMAM HATİP, ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN HAKLI BULUNDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

imam2Hakkında yapılan bir soruşturma sonucu görevine son verilen ve aynı zamanda kamu davası açılan İmam Hatip’in, ceza davasının zamanaşımı nedeniyle ortadan kalkması üzerine yeniden göreve dönme isteğini içeren başvurusunun reddedilmesi ve açtığı davayı kaybetmesi üzerine yaptığı bireysel başvuru sonuçlandı.

Anayasa Mahkmesi, başvurucunun masumiyet karinesinin ihlal edildiğine hükmetti.

Olayda;

-İmam Hatip olarak görev yapmakta iken, hakkında yapılan bir ihbar üzerine soruşturma başlatılarak görevine son verilmiştir. Aynı zamanda, ilgili hakkında kamu davası açılmıştır.

-İlgilinin görevine son verilmesi işlemine karşı açtığı dava reddedilerek kesinleşmiştir.

-İlgili hakkında açılan ceza davası ile ilgili olarak, zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılması yönünde karar verilmiştir.

-İlgili, ceza mahkemesi kararının ardından görevine dönmek için Diyanet İşleri Başkanlığına başvuruda bulunmuş ve başvurusu reddedilmiştir.

-Göreve dönme isteğinin reddi işlemine karşı açtığı dava, İdare Mahkemesi tarafından reddedilmiş ve temyiz ve karar düzeltme talepleri de Danıştay tarafından reddedilmiştir.

-İlgili, göreve son verilmeye dayanak yapılan ceza davasında zamanaşımından düşme kararı verildiği halde göreve başlatılmaması üzerine açtığı davada masumiyet karinesinin ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştur.

-Anayasa Mahkemesi, İdare mahkemesinin göreve başlatılmama üzerine açılan davada verdiği red kararını; ceza davasına konu suçun zamanaşımı nedeniyle ortadan kalkmış olmasının, suçun varlığını ortadan kaldırmayacağı yaklaşımına dayandırmasının, başvurucunun masumiyet karinesine saygı ilkesiyle bağdaşmayacağından hareketle, başvurucunun iddiasını kabul etti ve yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi Kararı için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.