logo yeni

YANGINDA YARALANAN İTFAİYE PERSONELİNİN BİREYSEL BAŞVURUSU SONUÇLANDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

itfaiye 2Çıkan bir yangına müdahale sırasında yararlanan itfaiye personelinin, olayın üzerinden 5 yıldan daha uzun bir süre geçtikten sonra yaptığı tazminat istemi başvurusunun reddedilmesi ve buna karşı açtığı tam yargı davasının süre aşımı nedeniyle reddedilmesi üzerine yaptığı bireysel başvuru sonuçlandı.

Bireysel başvuruya konu hususta, ilgili itfaiye personeli, yaralanmasının ardından çeşitli zamanlarda tedavi görerek istirahat raporları almış, hakkında düzenlenen %3 fonksiyon kaybı raporuna istinaden de olaydan yaklaşık 5,5 yıl sonra kurumuna müracaat ederek zararının tazminini istemiştir.

Tazminat talebi reddedilen personel, manevi tazminat istemi ile İdare Mahkemesinde dava açmıştır. Mahkeme, olay tarihinden 5 yıl süre geçtikten sonra idareye yapılan başvurunun reddi üzerine açılan davanın, süre aşımı nedeniyle esastan incelenmesine olanak bulunmadığına karar vererek davayı reddetmiştir.

İlgili personelin temyiz ve karar düzeltme talepleri de Danıştay 8. Dairesi tarafından reddedilmiştir.

Bireysel başvuru

İlgili itfaiye personeli, yangında yaralanması ile ilgili olarak idare aleyhine açtığı davanın süre aşımı nedeniyle reddedildiğini, oysa Danıştay içtihatlarına göre kesin sağlık raporunun aldığı tarihten itibaren bir yıl içinde açılan davanın süresinde olduğunu da belirterek, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuş ve Anayasa ile güvence altına alınan haklarının ihlal edildiğini ileri sürerek tazminat talebinde bulunmuştur.

Başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesinin, ilgilinin rahatsızlığının hangi tarihte kalıcı hale geldiği, bu kalıcı rahatsızlığın ilgili tarafından ne zaman öğrenilebileceği hakkında herhangi bir açıklamaya yer vermeksizin, 5 yıllık zamanaşımı süresini olayın meydana geldiği tarihten itibaren işleterek davanın süre aşımı nedeniyle reddine karar vermesinin, ilgilinin mahkemeye erişim hakkına yönelik katı bir yorum olduğu sonucuna vararak, ilgilinin mahkemeye erişim hakkının ihlal edildiğine ve ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için, kararın ilk kararı veren İdare Mahkemesine gönderilmesine Karar verdi. Tazminata ilişkin talep ise, yargılamanın yeniden yapılacak olması nedeniyle reddedildi.

Anayasa Mahkemesi Kararı…

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.