logo yeni

MEMURLAR GÖREVE SAKALLI OLARAK GELEBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memurDevlet memurlarının çalışma ortamlarında kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağı hususu Yönetmelikle düzenlenmiş olmakla birlikte, bazı memurların bu kurallara uymadığı da görülebilmektedir.

16/7/1982 tarih ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile çıkarılan “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik”, memurların görevli başında kılık/kıyafetlerinin nasıl olması gerektiğini belirlerken, mevzuatta öngörülen kılık ve kıyafet kurallarına uymayan Devlet memurlara verilecek disiplin cezaları ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

Öte yandan, 2013 yılında söz konusu Yönetmelikte önemli değişiklikler yapılmış ve kamu çalışanlarının başörtülü olarak görev yapmalarının önündeki yasak kaldırılmıştı. O dönemde, memurların sakal yasağının da kaldırılacağı yönünde spekülasyonlar yapılmasına rağmen sakal yasağı devam etmişti. Ancak, izleyen süreçte ve günümüzde bazı memurların sakal tıraşı olmadan işe gittikleri de görülmüştür/görülmektedir.

Yönetmeliğe göre erkek memurların kılık ve kıyafeti nasıl olmalıdır?

Erkek memurların;

-Elbiseleri temiz, düzgün, ütülü ve sade olmalıdır.

-Ayakkabıları kapalı, temiz ve boyalı olmalıdır. (Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez)

-Bina içinde ve görev mahallinde başı daima açık olmalıdır.

-Favorileri kulak ortasından aşağıda olmamalıdır.

-Saçları, kulaklarını kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılmalı ve temiz, bakımlı, taranmış olmalıdır.

-Hergün sakal tıraşı olması ve sakal bırakmamaları gerekir.

-Bıyıklarını tabiî olarak bırakmaları, uzunluğunun üst dudak boyunu geçmemesi, üstten alınmaması, yanların üst dudak hizasında olması ve alt uçlarının dudak hizasından kesilmesi gerekir.

-Kravat takması, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri sü­veterler giymemesi gerekir.

-Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşmamaları gerekir.

Öte yandan, hizmet gereği kılık kıyafet uygulamasında farklılığa gidilebilecek meslekler de olabilmektedir.

Yaz döneminde durum

Kıyafet Yönetmeliğine göre, 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında yaz kıyafeti uygulaması yapılabilmektedir.

Ancak, bu Yönetmeliğe istinaden yaz dönemlerinde çıkarılan Başbakanlık Genelgelerinde sadece; makam odalarına giriş ve çıkışlar da dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırıldığı görülmektedir.

Sakal bırakan memur

Yönetmeliğe göre, memurun sakal bırakarak veya sakal tıraşı olmadan işyerine gelmemesi gerekir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ise, belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranan memura UYARMA cezası verilmesi ve bu durumun tekrar etmesi durumunda KINAMA cezası verilmesi öngörülmüştür.

Bu çerçevede, Yönetmelikteki sakal yasağı düzenlemesi kaldırılmadan veya değiştirilmeden, memurun sakal bırakarak veya sakal tıraşı olmadan işe gelmesi, disiplin cezası verilmesini gerektiren bir durum olacaktır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.