logo yeni

SAHTE DİPLOMALI ÖĞRETMENLER TESPİT EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

nabi avciÖzel bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sahte diploma ile öğretmen olan 50-60 kişi tespit ettiklerini ve Şubat atamalarında da buna teşebbüs edilebileceğini belirtti.

50-60 sahte öğretmen

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bazı üniversitelerin diplomalarının ve geçici mezuniyet belgelerinin taklit edilerek öğretmenlik başvuruları yapıldığını ifade ederek, “Geçtiğimiz atama döneminde sahte diplomalarla öğretmen olan 50-60 kişi tespit ettik. Şimdi tüm öğretmen alımlarını araştırıyoruz. Bunun bir çete işi olduğunu düşünüyoruz. Para karşılığı ve bazı terör örgütlerinin bağlantı ihtimali üzerinde duruyoruz. Daha çok talep olan alanlara yönelik bir tezgah kurulmuş. Sayı şu an çok büyük değil, 50-60 tane sahte öğretmen var. Bu çete şubat atamaları içerisinde bazı öğretmenlere musallat olabilir. Öğretmen adaylarımız lütfen buna teşebbüs etmesinler” dedi.

30-40 bin lira

Sahte diploma skandalı ile açıklamalarına devam eden Bakan Avcı şöyle konuştu:

“Sayı şu an çok büyük değil, 50-60 tane sahte öğretmen var. Bu çete şubat atamaları içerisinde bazı öğretmenlere musallat olabilir. 30-40 bin lira karşılığında bunu yapıyorlar. Hatta borç alarak başka alan diplomaları için bunu yapan öğretmenler var. Öğretmen adaylarımız lütfen buna teşebbüs etmesinler. En çok hangi branşta ihtiyacımız varsa orada daha çok öğretmen alıyoruz. Dolayısıyla o branşlara yönelik böyle bir tezgah kurulmuş”

"Öğretmenler kaçmadı, biz çektik"

Avcı, terör bölgesinde okullara ve öğretmenlere tehdit olduğunu ama bunarın istisna olduğunu belirterek, “Bu bölgelerde 15 il müdürümüzü topladık. Van’dan dönecektik. Ancak kar yağışı nedeniyle bunu yapamadık. Uçaklar kalkmadı. Karayoluyla bölgeyi dolaştık. Batman, Diyarbakır, Urfa Gaziantep’i karayolu ile gittik. Bölgedeki bazı okulları ziyaret ettik, yetkililerle görüştük. Diyarbakır Valiliğimiz gidecek yeri olmayan ama evi Sur’da bulunan vatandaşlar için barınma imkanı bile sağladı. Otel bile kiralandı. Sur’daki durum normale dönünce, oradaki okullarımız elden geçirilip eğitimin devam ettirilmesi için çalışmalarımızı yaptık. Ağrı, Bitlis, Bingöl, Siirt, Ardahan, Muş, Batman gibi 15 ilde sıkıntılı bir durum yok. Diyarbakır’da Sur ilçesi, Şırnak Silopi ve Cizre gibi yerler dışında bir sorun yok” ifadelerini kullandı.

Terör sebebiyle Şırnak’ta toplamda 7 bin 623, Cizre’de 2 bin 61 ve Silopi’de 1790 öğretmeni çektiklerini belirten Avcı, “Bir noktada bu öğretmenlerimiz kaçmadı, onları biz çektik. Birçok öğretmenimiz biz oradan ayrılmaya mecbur ettiğimiz için ağlayarak ayrıldılar. Bu konuda öğretmenlerin kaçtığı söylenerek büyük bir kara propaganda yürütülüyor.” dedi.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da öğretmen doluluk oranının diğer bölgelerle aynı düzeyde olduğunu ifade eden Avcı, “Bu bölgelere biz öğretmen gönderiyoruz fakat orada tutamıyoruz. Üstelik sadece bu iki bölgede değil diğer bölgelerdeki öğretmenler de merkeze gitmek istiyor. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da öğretmenlerimize hizmet puanı yükseltmesi ve ek ücretler gibi teşvikler veriliyor. Diğer bir nokta da bu bölgeye atanan öğretmenler genelde tecrübesiz  oluyor. Biz bölgeye daha fazla tecrübeli öğretmenin gitmesini istiyoruz ve bu konuda çalışmalar sürüyor.” dedi.

Öğretmen akademisi

Öğretmen akademisi konusunda da bilgi veren Avcı, “Öğretmen akademisi mevcut öğretmenlerimizin kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor. Öğretmenlerimizin müfredat ve değişimlere adapte olması için düşünülüyor. İlerleyen zamanlarda öğretmen akademisinin, KPPS gibi neyi ölçtüğü belli olmayan sınavlar yerine geçerek bir öğretmen kaynağına dönüşmesi düşünülüyor.” açıklamasında bulundu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.