logo yeni

STAJYER VE DANIŞMAN ÖĞRETMEN UYGULAMASI BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen7Milli Eğitim Bakanlığı, şubat ayında yapacağı 30 bin öğretmenin yaklaşık yüzde 70'ini Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine gönderecek. 

Oryantasyon eğitimi

Şubatta atanacak öğretmenler ilk kez oryantasyon eğitimine tabi tutulurken, bu ilk uygulamada stajyer öğretmenlere danışmanlık yapacak olan danışman öğretmenlerin seçimine de başlandı. Bu kapsamda il milli eğitim müdürlüklerinin, stajyer öğretmenlere yol gösterecek danışman öğretmenleri, 8 Ocak'a kadar belirleyeceği belirtiliyor. Danışman öğretmenler, il milli eğitim müdürlüklerinde kurulacak komisyonlar tarafından belirlenecek.

Seçilecek olan danışman öğretmenlerde;

-En az 10 yıl öğretmenlik yapmış,

-Ulusal veya uluslararası projelerde görev almış,

-Sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım sağlamış,

-İletişim beceresi ve temsil yeteneği güçlü,

-Mesleğinde temayüz etmiş olmak

gibi şartların aranacağı belirtiliyor.

Haftada 5 gün staj

Danışman öğretmenler, stajyer öğretmenlerin derslerine girmesini ve ders anlatım tekniklerini, öğrenci psikolojisini, ödev verme yöntemini anlamasını sağlayacak. Ayrıca staj döneminde bulunan öğretmenler, okul müdürü ve il milli eğitim müdürünün yanında da çalışarak, resmi yazışma ve kurumlar arası işlem yapma yöntemlerini, okuldaki müdürün, müdür yardımcılarının, nöbetçi öğretmenlerin işlerini, yazışma örneklerini ve mevzuatı öğrenmiş olacak. Bunun için stajyer öğretmenler haftanın 5 günü staj yaparken, bu sürenin 3 günü okulda, 1 günü okul müdürünün yanında, 1 günü de il milli eğitim müdürlüğünde geçecek.

Doğu teşviki

Doğu ve Güneydoğu'ya görev yapan öğretmenlere verilmesi planlanan teşvik sisteminin ise şöyle yürümesi öngörülüyor: “2 yıllık mecburi hizmet süresinin sonunda, bölgede çalışmaya devam edenlere teşvik sağlanacak. Mecburi hizmeti izleyen yıllarda öğretmenlere her ay ilave ücret ödenecek. Bu öğretmenlere, memuriyette derece atlaması ve sonraki yıllarda istedikleri yerlere tayin yaptırabilmeleri için 'hizmet puanı' teşviki uygulanacak. Puanı yükselen öğretmenin derecesi yükselecek ve tayinlerde öncelik elde edecek.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.