logo yeni

calisanlar2 copy

ENGELLİ ÇALIŞANLAR İÇİN PASAPORT KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

 

MHP İzmir milletvekili Oktay VURAL ve Eskişehir milletvekili Ruhsar DEMİREL, 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda engelliler lehine değişiklik yapılması amacıyla kanun teklifi verdi.

Teklif ile engelli kadrosunda çalışan ve 10 uncu yılını dolduran kamu personeline hususi damgalı pasaport verilebilmesi amaçlandı.

Kanun teklifinin gerekçesinde ise şöyle denildi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında “engelli (özürlü)” kadrosunda çalışan personel, 15 yıllık hizmet sonrasında isteği dogrultusunda emekli olabilmekte, dolayısıyla birinci, ikinci ve üçüncü dereceye ulaşana dek çalışması ve emekli olması mümkün görünmemektedir. Çalışan veya emekli olan engelli memurun hususi damgalı pasaport sahibi olması için pek çok neden bulunmasına rağmen, bu durum hususi damgalı pasaport sahibi olmasını çok güçleştirmekte, kamu görevlileri arasında ayrımcılığa sebebiyet vermektedir.

“Engelli (özürlü)” kadrosunda çalışan memurlar ile emeklileri tedavi imkanlarını yakından araştırmak; tıbbi ürünler, cihazlar, projeler, erişilebilirlik gibi konularda düzenlenen seminer, konferans vb. etkinliklere katılmak veya turistik amaçla seyahat etmek istediklerinde, vize alabilmek için bir dizi karmaşık bürokratik engelle karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkelerin konsoloslukları banka kayıtları, tapu kaydı vb. bazı özel belgeler istemektedir. Bu bürokratik işlemler engelliler için normal vatandaşlara göre çok daha külfetli, çileli ve eziyetlidir.

Örneğin; bir bedensel engelli vize işlemlerinde gerekli kişisel banka kayıtlarını alabilmek için rampası olmayan bir banka şubesine giriş yapmaya çalışmakta, bir işitme engelli kendisine söylenen cümleleri hemen anlayamadığından ya da sadece “işaret dili” bilmesi nedeniyle bankadaki personelle iletişim sorunları yaşamakta, bir görme engelli kabartma kaldırımların azlıgı nedeniyle vize için gereken kişisel belgeyi alabilmek, belgeyi teslim etmek için ilgili adreslere ulaştırmak konusunda sorunlar yaşamaktadır."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.