logo yeni

ÖĞRETMEN KADROLARI VE SÖZLEŞMELİ ERLERLE İLGİLİ KANUN TEKLİFİ MECLİS'TE

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

tbmm 3TBMM’ye sevk edilen “Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile dövizle askerliğin bin euroya düşürülmesi ve 12.500 öğretmen kadrosu edilmesi öngörülüyor.

Sözleşmeli er ve erbaş maaşları memur katsayısına bağlansın

Yaklaşan şubat atamaları öncesinde kadro bekleyen öğretmenleri ilgilendiren kanun teklifi Meclis’e sevk edildi. Torba Kanun niteliğindeki teklif ile “Mevzuatta yer alan 31/12/2015 tarihinde sona eren bazı uygulamaların süresinin uzatılması, sözleşmeli erbaş ve erlerin maaşlarının diğer kamu görevlilerinde olduğu gibi memur maaş katsayıları ile hesaplanması, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak öğretmen atamalarında kullanılmak üzere kadro ihdas edilmesi ve kamu payı %50’den az olan ve Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin Sayıştay’ca denetlenmesi” gibi hususlar amaçlanıyor.

Konya milletvekili Halil Etyemez ve arkadaşları tarafından Meclise sunulan kanun teklifine göre, yurt dışında yaşayıp da dövizle askerliğe başvuranlardan 1,000 euro bedel alınacak. Halen bu durumda olanlardan alınan rakam 6,000 euro olarak öngörülüyordu.

Teklife göre, sözleşmeli erbaş ve erlerin maaşları ile ilgili olarak “Türk Silahlı Kuvvetlerinde 6191 sayılı Kanun hükümleri uyarınca sözleşmeli olarak istihdam edilen erbaş ve erler, memur ve diğer kamu görevlileri gibi sosyal güvenlik yönünden 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında olmalarına rağmen maaşları, brüt asgari ücret esas alınarak belirlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilen subay, astsubay ve uzman erbaşlar da dahil kamu görevlilerinin mali hakları memur aylık katsayıları esas alınarak düzenlenmiştir. Madde ile; tüm kamu görevlilerinin mali haklarında yapılan artışlar konusunda uygulama birliğinin sağlanması ve mali hakların kurum içi hiyerarşik yapıya uyumunun muhafaza edilebilmesi bakımından söz konusu personelin mali haklarının da memur aylık katsayısının esas alınmak suretiyle belirlenmesi amaçlanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Şubat öğretmen atamaları

Ayrıca şubat ayında yapılması planlanan 30 bin öğretmen ataması için ihtiyaç duyulan 12.500 öğretmen kadrosu ihdasına ilişkin hükme de teklifte yer verildi. Bakanlık kalan öğretmen kadrolarını ise boş kadrolarından veya emekli olacak öğretmenlerin kadrolarından karşılamayı planlıyor.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.