logo yeni

calisanlar2 copy

BATI İLLERİNDEKİ NORM FAZLASI SINIF ÖĞRETMENİ SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ

Aktif . Yayınlanma Sizden Gelenler

ogretmen5Batı bölgesinde yaklaşık 15 ilde sınıf öğretmeni norm fazlası açık sayısının 2-3 katıdır. Sınıf öğretmenleri şaşkın bir şekilde beklemektedir, çünkü bakanlık resen atama yapsa bile binlerce sınıf öğretmenine açık norm yoktur. Yönetmeliğe bağlı alan değişikliğinin yapılmaması Ankara , Mersin Antalya ,Adana , İzmir ve Aydın gibi bir çok ilde sınıf öğretmenliğinde norm fazlalarının çığ gibi büyümesine neden oldu. Şuanda Milli eğitim bakanlığı diplomaya yönelik alan değişikliğini yapmadığı için özellikle batıda sınıf öğretmeni norm fazlalığında çok fazla artış vardır ve açık yok denecek kadar azdır.

Norm fazlası olan öğretmenler bu durumdan dolayı tedirgin olmaktadır. Çünkü bilindiği gibi okullarımız eğitim – öğretime başlayalı 2 ay olmuştur. Norm fazlası öğretmenlerin sınıfları ve öğrencileri olmadığı için hem “ne olacağım” tedirginliğine kapılmaktadırlar, hem de nereye gideceklerini bilememektedirler.

Bizler yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler daha önce Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunduk. Alan değişikliğinin yapılmamasının, Milli Eğitim Bakanlığında birçok atama ve yer değiştirme sorununun ortaya çıkmasına sebep olduğunu söyledik. Yönetmeliğe bağlı alan değişikliği 15 yıldır yapılmaktadır ve Bakanlıkta atama ve yer değiştirmelerde sirkülasyonu sağlamaktadır . Alan değişikliğinin yapılmaması yer değiştirmelerde sıkışmaya neden olmaktadır. Bizler yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler olarak, Milli Eğitim Bakanlığından biran önce alan değişikliği takvimini yayınlamalarını ve diplomaya yönelik alan değişikliğini yapmalarını istiyoruz. Diğer türlü diplomaya yönelik alan değişikliğinin yapılmaması beraberinde birçok yer değiştirme sorununu getirecektir.

Branş öğretmenin norm fazlası olması sorun değildir çünkü, destekleme ve yetiştirme kurslarında değerlendirilebilir. Norm fazlası sınıf öğretmeni ise devlete maddi külfettir ve hiç bir şekilde değerlendirilememektedir. Şuan birçok ilde destekleme ve yetiştirme kursu için branş öğretmeni ihtiyacı yaşanırken, sınıf öğretmenliğinde bir çok ilde norm fazlası bulunmaktadır. Halbuki diplomaya yönelik alan değişikliği yapılsa, batıdaki norm fazlası sınıf öğretmeni sorunu hallolacak ve destekleme yetiştirme kurslarındaki ihtiyaç giderilecektir. Yani diplomaya yönelik alan değişikliğinin Milli Eğitim Bakanlığına zararı olmadığı gibi birçok faydası vardır.

DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.