logo yeni

ASKERLİK HİZMETİ MEMURİYETTE NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

asker3Devlet memurluğuna giren erkeklerin, memuriyete girmeden önce veya memuriyetten ayrılarak ya da memuriyet sırasında aylıksız izinli sayılmak suretiyle yaptıkları askerlik hizmeti süreleri, memurluğa ilişkin bazı haklarının belirlenmesinde değerlendirilmektedir.

Askerlikte geçen sürelerin Devlet memurlarına ilişkin bazı haklara etkisi olmakla birlikte, bu yazımızda sadece; memuriyet kıdemi, kazanılmış hak aylığı ve emeklilik haklarına olan etkisine değineceğiz.

Memuriyet kıdemine etkisi

Devlet memurluğuna girmeden ya da memuriyetten aylıksız izinli ayrılmak suretiyle yapılan askerlik hizmetine ilişkin süreler, memurların kıdem aylıklarının hesaplanmasında esas alınan kıdem süresi (tam yıl şeklinde) hesabına dahil edilmektedir.

Askerlikte geçen sürelerin memuriyet kıdeminden sayılabilmesi için, bu sürelerin borçlanılmasına gerek bulunmamaktadır.

Kazanılmış hak aylığına etkisi

Askerlik süresinin memurların kazanılmış hak aylığında değerlendirilebilmesi, memurun aday/asil olma durumuna ve askerliğin memuriyetten önce/memuriyette iken/ memuriyetten ayrılarak yapılması durumuna göre farklı olabilmektedir.

-Askerliğini yaptıktan sonra Devlet memurluğuna girenler, öncelikle aday memur statüsünde (istisnai memuriyetler hariç) görev yaparlar. Bu memurların askerlikte geçirmiş oldukları sürelerin tamamı, asil memurluğa geçmelerinden sonra kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin belirlenmesinde değerlendirilir.

-Memuriyetten ayrılanların (asil memur) askerlik yaptıktan sonra yeniden memuriyete girmeleri durumunda, askerlikte geçirdikleri sürelerin tamamı kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin belirlenmesinde değerlendirilir.

-Memuriyetten aylıksız izinli sayılmak suretiyle ayrılarak askerliğini yapan ve görevine dönen memurların askerde geçirdikleri sürelerin tamamı; adaylıklarının kalmamış olması durumunda asil memur olduktan sonra, asil memur olmaları durumunda ise görev başlama tarihi itibariyle kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin belirlenmesinde değerlendirilir.

-Askerlik süresinin memurların kazanılmış hak aylığına esas derece/kademelerinde değerlendirilebilmesi için, bu sürelerin borçlanılmasına gerek bulunmamaktadır.

Emeklilik haklarına etkisi

Devlet memurluğuna girmeden önce veya memuriyetten ayrılarak ya da memuriyet sırasında aylıksız izinli sayılmak suretiyle askerliğini yapmış olan memurların, askerlikte geçirmiş oldukları süreler, emekli keseneklerinin (sosyal güvenlik primlerinin) hesaplanmasında esas alınan derece/kademenin belirlenmesinde göz önünde bulundurulmaz.

Öte yandan, askerde geçmiş olan süreler ilgili memurların emekliliğe esas hizmet sürelerinin hesabında da değerlendirilmez.

Devlet memurlarının askerlikte geçirdikleri sürelerin emekliliğe esas hizmet sürelerinden sayılabilmesi ve kesenek (prim) hesaplarına esas derece/kademelerinde değerlendirilebilmesi için, bu sürelerin borçlanılması (askerlik borçlanması) yoluna gidilmesi gerekmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.