logo yeni

ADAYLIK SÜRESİNİN HER MEMUR İÇİN AYNI OLMAMASININ NEDENİ NE?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

aday memurDevlet memurluğuna girenler (istisnai kadrolara atananlar hariç) genellikle 1 ila 2 yıl arasında değişen sürelerde aday memurluk yapmakta ve bazı memurlar ise aday memur olarak hiç çalışmadan asil memur olabilmektedirler.

Aday memurluk süresinin en az bir yıl en çok iki yıl olması ve bazı memurların adaylıktan istisna tutulması, Devlet memuriyetine girenlerin farklı sürelerle aday memurluk yapmaları sonucunu doğurabilmektedir.

Aday memurluk

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memuriyet giriş sınavları sonucunda kurumların kadrolarına memur adayı olarak atama yapılacağına ve aday olarak atanan Devlet memurlarının adaylık süresinin bir yıldan az, iki yıldan çok olamayacağına hükmetmiştir.

Kanundaki düzenlemelere göre, aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıflarıyla ilgili temel eğitime, sonra da sınıflarıyla ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları gerekiyor.

657 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde, aday olarak göreve başlayan memurların adaylık eğitimlerinin kurumları tarafından en az 1 yıl ve en çok 2 yıl içerisinde tamamlanması gerekmektedir.

Aday memurluk eğitimlerinin kurumlar tarafından farklı sürelerde tamamlanması nedeniyle, memurların asil memurluğa geçiş süreleri kurumlara göre ve kurumlarda adaylık eğitimine alınan personel gruplarına göre farklı olabilmektedir.

Kurumların adaylık süresine ilişkin takdir hakkı

Aday memur olarak göreve başlayanların asil memurluğa geçişinin ne zaman olacağı konusunda, kurumlara belli süreler dahilinde takdir hakkı tanınmıştır.

Kurumlar, aday memurlukta bir yılını tamamlamayanları asil memur olarak atayamayacakları gibi, aday memurlukta iki yılını dolduranların adaylık süresini uzatamazlar.

Öte yandan, bir yıllık adaylık süresinin dolmuş olması asalet tasdikini de zorunlu kılmamaktadır.

Bu çerçevede, bazen kurumların adaylık eğitimine ilişkin planlama ve uygulamalarından dolayı; bazen aday memurun eğitimlere katılmasındaki aksamalardan dolayı; bazen de amirlerin keyfi tutumlarından dolayı aday memurluk süresinin 1 ila 2 yıl arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Her memur adaylık sürecinden geçmiyor

Devlet memuriyetine girenlerin aday memurluk sürecinden geçmeleri genel kural olmakla birlikte, bunun istisnası olan durumlar da vardır.

İstisnai memuriyet kadrolarına atanan memurlar hakkında aday memurluğa ilişkin düzenlemeler uygulanmıyor.

Öte yandan, çeşitli özel yasal düzenlemelerle memuriyete geçirilenler hakkında da, ilgili özel düzenlemede aksine hüküm bulunmaması halinde, adaylık hükümleri uygulanmıyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.