logo yeni

MEMURUN EMSALİNİ GEÇEMEMESİ NE DEMEKTİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memurÜst öğrenimi tamamlayan memurların kazanılmış hak aylık derece/kademelerinin yeni eğitim durumlarına ve hizmet sürelerine göre belirlenmesinde, emsallerinin ulaşmış olduğu derece/kademeyi geçemeyecekleri kuralı uygulanmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12/d maddesindeki düzenlemeye göre; memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi eğitime ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilmektedirler.

657 sayılı Kanunun bu düzenlemesine göre, üst öğrenimi memuriyet sırasında ya da memuriyetten ayrılarak tamamlayıp yeniden memuriyete girmiş olanların, yeni eğitim durumlarına göre derece/kademeleri belirlenirken, emsali olan personelin belirlenmesi ve emsalini geçemeyecek şekilde hesaplama yapılması gerekecektir.

Üst öğrenimi bitiren memurun emsali kimdir?

Üst öğrenimi bitiren memurun emsali; alt öğrenimi aynı tarihte bitirip, memurun bitirdiği üst öğrenime hiç ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde eğitimini bitirerek memuriyete giren kişidir.

Memurun emsalini geçememesi ne demektir?

Bitirdiği üst öğrenim nedeniyle kazanılmış hak aylık derece/kademesi belirlenecek olan memurun ulaşabileceği en üst seviye, emsali olan personelin ulaşmış olduğu derece/kademeye kadar olabilecektir.

Emsal hesaplamasında, çeşitli yasal düzenlemelere istinaden alınmış kademe/dereceler ayrıca göz önünde bulundurulur ve alınan bu kademe/derecelerin de emsal tarafından alınmış olduğu varsayılır.

Üst öğrenimi bitirmesi nedeniyle memurun derece/kademesi belirlenirken; memurun alt ve üst öğrenimden mezun olma tarihlerinin, memurun kazanılmış hak aylığında değerlendirilebilecek sürelerin, yasal düzenlemelere istinaden memurun almış olduğu ilave kademe/derecelerin bilinmesi gerekecektir.

Konuyu memurunyeri.com olarak bir örnekle açıklayacak olursak: 

2006 yılında liseyi bitiren ve 1 Ağustos 2006 tarihinde memuriyete 13/3 seviyesinden VHKİ kadrosunda başlayan Devlet memuru, 2015 yılında Mühendislik fakültesini bitirerek mezuniyet belgesini kurumuna ibraz etmiştir.

Bu kişinin emsali, 2006 yılında liseyi ve 2010 yılında Mühendislik fakültesini bitirerek 1 Ağustos 2010 tarihinde 8/1’den memuriyete başlayan kişi olacaktır.

Bu kişinin üst öğrenimden sonra ulaşacağı seviye;

-Lise mezunu olarak 13/3’den göreve başlayan VHKİ, 1 Ağustos 2015 tarihinde toplam 9 yıl olan hizmeti karşılığında 10/3’e ulaşmış olacaktır. 

-Mühendislik fakültesini bitirmesi nedeniyle, memuriyet başlangıç derecesi 8/1 olacak ve bu seviyenin üzerine,  memuriyette geçirdiği 9 yıllık hizmetin her yılı için bir kademe ilerlemesi ve her üç yılı için bir derece yükselmesi uygulanması gerekecektir. Bu hesaplamayla,  8/1 üzerine 9 yıllık hizmet süresini ilave ettiğimizde 5/1’e ulaşması (emsalini geçmemesi şartıyla) gerekecektir.

-Memurun emsali, 1 Ağustos 2010 tarihinde 8/1’den göreve başlamış ve 1 Ağustos 2015 itibariyle 5 yıl hizmeti olacaktır. 5 yıl hizmet süresi karşılığında 1 Ağustos 2015 tarihinde 7/3’e ulaşmış olacaktır.

-Üst öğrenimi bitiren VHKİ, emsalinin 7/3’e ulaşabilecek olması nedeniyle kendisi de en çok bu seviyeye ulaşabilecektir. Bu durum ise hizmetinin 5 yılının değerlendirme dışında kalmasına neden olacaktır. Hesaplama sonucunda, VHKİ 1 Ağustos 2015 tarihi itibariyle 7/3’e ulaşmış olacaktır.

-Öte yandan, bulunan 7/3 seviyesine, VHKİ’nin yasal düzenlemeler gereği almış olduğu ilave kademe ve dereceler de eklenecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.