logo yeni

MEMURLAR ŞİRKET KURABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 5Devlet memurlarının şirket kurması veya kurulmuş şirketlere ortak olması, bazı hallerde mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların ticaret yapmalarına ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmalarına yasak getirirken, çeşitli şartlara uyulması halinde bazı şirketlere ortak olabilmelerine de imkan tanımaktadır.

Memurun şirket kurması/ortak olması

657 sayılı Kanun, memurların ticaret yapmalarına ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmalarına bazı yasaklar getirmiştir.

Devlet memurlarının ticaret yapmasına ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmasına yasak getiren düzenlemenin kapsamına bakıldığında;

-Memurların, anonim şirket ortağı olması mümkündür. Ancak, anonim şirket ortağı olan memur, şirketin yönetim ve denetiminde görev alamayacağı gibi, şirketin personeli sayılacak bir görev yapamaz ve şirketin kanuni temsilcisi olamaz.

-Memurların, limited şirket ortağı olması mümkündür. Ancak, memurun ortak olacağı limited şirketin ana sözleşmesinde şirketi idare ve temsile yetkili olanların belirtilmiş olması ve memurun bu kişiler arasında yer almaması gerekir. Öte yandan, limited şirket ortağı olan memur, şirketin yönetim ve denetiminde görev alamayacağı gibi, şirketin personeli sayılacak bir görev yapamaz ve şirketin kanuni temsilcisi olamaz.

-Memur, komandit şirkette sermayesi paylara bölünmüş komanditer ortak ve komanditer (sınırlı sorumlu) ortak olabilirken, komandite ortak olmaz. Ancak, komandit şirket ortağı olan memur, şirketin yönetim ve denetiminde görev alamayacağı gibi, şirketin personeli sayılacak bir görev yapamaz ve şirketin kanuni temsilcisi olamaz.

-Memur kollektif şirket ortağı olmaz.

-Memur adi şirket kuramaz, bu şirketlere ortak olamaz.

-Memurların görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen görev almaları; üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurullarında üye olmaları; özel kanunlarda belirtilen görevlerde bulunmaları ise mümkündür.

Şirket ortaklığı konusundaki yasağa aykırı davranışın cezası

Ortak olamayacakları şirketlere ortak olan ya da ortak olabilecekleri şirketlerin yönetim ve denetiminde görev alan, bu şirketlerin personeli sayılacak bir görev yapan veya bu şirketlerin kanuni temsilciliğini yürüten memurlara disiplin cezası verilmektedir.

657 sayılı Kanunun 125/D maddesinde, Devlet memurlarına Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezası verilmesini gerektiren fiil ve haller arasında "Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak" da sayılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.