logo yeni

MEMUR, SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜNÜ BİTİRİRSE ÖZLÜK HAKLARI NASIL DEĞİŞİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik yonetimiDevlet memurları, üniversitelere bağlı fakültelerin (Açık Öğretim Fakültesi dahil) Sağlık Kurumları İşletmeciliği lisans programlarından mezun olduklarında, özlük haklarında bazı değişiklikler olabilmektedir.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü mezunları “sağlık lisansiyeri” sayıldıklarından, bu bölümü bitiren memurlar, daha önceki eğitim seviyelerine ve bulundukları hizmet sınıflarına göre sahip oldukları özlük haklarına ilave haklar da kazanabilmektedirler. Bu memurların özlük haklarında görülebilecek değişikliklerden bazıları şöyle:

İlave 1 derece

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/5maddesinde; dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğrenim görenlerden sağlık bilimleri lisansiyeri olanların, giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden memuriyete alınacakları hükme bağlanmıştır.

Buna göre, Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünden (lisans) mezun olanlar, görev alacakları hizmet sınıfına bakılmaksızın memuriyete 1 derece ilerden başlayacaklarından, Devlet memuru iken bu bölümden mezun olanlar da bu ilave dereceden yararlanabilecektir.

Sağlık Kurumları İşletmeciliğilisans programından mezun olanlardan, daha önce;

-Lise ve dengi okul mezunu olan Devlet memurları, ilave 1 dereceden yararlanacaktır.

-2 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olan Devlet memurları, ilave 1 dereceden yararlanacaktır. Ancak, tekniker unvanına sahip olup teknik hizmetler sınıfına dahil bir kadroda görev yapmakta olanların memuriyet giriş derecelerine daha önce ilave 1 derece eklenmiş olacağından, bu personel Sağlık Kurumları İşletmeciliği (lisans) programdan mezun olduğunda, memuriyet giriş derecesine lisans mezuniyet seviyesine 1 derece ilave edilmek suretiyle yeni derece/kademesi belirlenecektir.

-Lisans mezunu olan Devlet memurları (teknik veya sağlık hizmetleri sınıfında olup da daha memuriyet giriş derecelerine 1 derece ilave edilmiş olanlar hariç), ilave 1 dereceden yararlanacaktır.

Ek gösterge

Sağlık Kurumları İşletmeciliği lisans programından mezun olan Devlet memurlarının ek göstergesindeki değişme, daha önceki eğitim seviyelerine, unvanlarına ve bulundukları hizmet sınıflarına göre farklı olacaktır.

Lise ve dengi okul mezunu olan Devlet memurları ile önlisans mezunu olarak Sağlık Hizmetleri Sınıfındaki görev yapanların ek göstergesi yükselecektir.

Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil bir kadroda olanlar 1 inci derecede 3000, diğer hizmet sınıflarında olanlar (yardımcı hizmetler sınıfı hariç) ise 1 nci derecede 2200 ek göstergeden yararlanacaktır.

Daha yüksek ek göstergeden yararlanma imkanı bulunan unvanlardaki Devlet memurlarının ek göstergesi ise etkilemeyecektir.

Öte yandan, Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapanların ise ek göstergeden yararlanması söz konusu olmamaktadır.

Zam ve tazminatlar

Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü, Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında görev yapanlar bakımından mesleki üst öğrenim olarak değerlendirilmektedir.

Bu ise, Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında görev yapan Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü mezunu personelin zam ve tazminatlarının, (tabipler, diş tabipleri, eczacılar, tıpta uzmanlık tüzüğüne göre uzman olanlar ile veterinerler için belirlenen zam ve tazminatlar hariç)diğer sağlık lisansiyerleri için belirlenen düzeylerde (unvanlarına bakılmaksızın) ödenmesini sağlamaktadır.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünden mezun olunması, Sağlık Hizmetleri Sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında görev yapanların zam ve tazminatlarda ise genellikle değişiklik yaratmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.