logo yeni

FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI MEMURİYET SÜRESİNDEN SAYILIR MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur3Devlet memurlarından bazıları hakkında, çalışma sürelerinin her 360 gününe karşılık olarak belirlenmiş süreler, fiilî hizmet süresi zammı (yıpranma zammı) olarakuygulanmaktadır.

Fiili hizmet süresi zammı, bundan yararlananların bazı haklarının belirlenmesinde göz önünde bulundurulmaktadır.

Fiili hizmet süresi zammı

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, çalışanların hangi iş ve işyerlerindeki hangi çalışmaları karşılığında ne kadar fiili hizmet süresi zammından yararlanabileceğini düzenlemiştir. Kanundaki düzenlemeye göre, fiili hizmet süresi zammından yararlanabilecek olanlardan bazıları şöyle:

Fiili hizmet süresi zammından yararlanacak olanlar Eklenecek süre
Basın kartı sahibi olmak suretiyle, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumunda haber hizmetlerinde fiilen çalışanlar 90 gün
Asaleti onaylanmış olmak şartıyla adaylıkta geçirilen süreler dahil polis memuru, başpolis memuru ve kıdemli başpolis memuru, komiser yardımcısı, komiser, baş komiser, emniyet amiri, emniyet müdürleri ile bu ve daha yukarı maaş ve derecelerdeki emniyet mensupları, Milli İstihbarat Teşkilâtı mensupları. 90 gün
Subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erler 90 gün
İtfaiye teşkilatında yangın söndürme işlerinde çalışanlar 60 gün

Fiili hizmet süresi zammının memuriyete etkisi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memuriyet dışında geçen veya geçmiş sayılan sürelerin hangilerinin ne kadarının, ilgililerin kazanılmış hak aylık derece/kademesinin belirlenmesinde dikkate alınacağını hükme bağlamıştır.

Memuriyete girmeden önce veya memuriyetten ayrılarak kamu veya özel sektörde geçen hizmetlerden hangilerinin memuriyet kazanılmış hak aylığında değerlendirileceği hususu, 657 sayılı Kanunun 36/C maddesi ile bazı geçici hükümlerinde düzenlenmiştir. Ancak bu düzenlemeler arasında, fiili hizmet zammı (yıpranma payı) olarak yararlanılan sürelerin memuriyet kıdem süresine ve kazanılmış hak aylık derece/kademesinin belirlenmesine esas sürelere yansıtılacağına ilişkin herhangi hüküm yer almamıştır.

Öte yandan, ilgili memurların yararlandığı fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı), 5510 sayılı Kanun hükümleri (5434 sayılı Kanunun mülga hükümleri) gereği emeklilik haklarının belirlenmesinde dikkate alınmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.